Obez hastalarda diyet, egzersiz ve antiobezite ilaç uygulamalarının oksidan stres ve antioksidan savunma mekanizmaları üzerindeki etkileri
Effects of hypocaloric diet, exercise and anti-obesity drug treatments on oxidative stress and antioxidant defense mechanism in obese patients
- Tez No: 225037
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİMEN KARASU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Obez hastalar üzerinde yapılan çalışmalarda vücutta oksidatif stres belirteçlerinin arttığı ve antioksidan savunma enzimlerinde azalma olduğu gösterilmiştir. Oksidatif stres, hücrelerin lipit, protein, DNA, karbonhidratlar gibi önemli bileşiklerine etki ederek yapılarının bozulmalarına neden olurlar.Diyet ve egzersiz uygulamalarının yanı sıra, obezitenin tedavisine yönelik olarak geliştirilmiş Orlistat ve Sibutramin adlı iki ilaç bulunmaktadır. Orlistat, gastrik ve pankreatik lipazı irreversible inhibe eder. Sibutramin ise, serotonin ve noradrenalinin sinir uçlarından re-uptake'ini inhibe eder.Bu çalışmada obez hastalarda diyet, egzersiz ve antiobezite ilaç uygulamalarının oksidatif stres ve antioksidan savunma mekanizmaları üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamıza bu amaçla, VKİ>33 kg/m2 olan 21 obez kadın hasta ile 7 sağlıklı gönüllü kontrol alındı. Hastalar üç tedavi protokolüne ayrıldı: Protokol I'de düşük kalorili diyet+egzersiz, Protokol II'de düşük kalorili diyet+egzersiz+Sibutramin, Protokol III' de düşük kalorili diyet+egzersiz+Orlistat tedavileri uygulandı. Başlangıç ve 3 aylık tedavi sonrasında bu uygulamaların serum oksidatif stres, antioksidan savunma sistemi parametreleri, VKİ ve lipid profilleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla, serum trigliserit, total kolesterol, LDL, HDL, malondialdehit, total tiyol, total hidroperoksit, total antioksidan kapasite (FRAP), vitamin A, vitamin E, vitamin C ve plazma 3-nitrotirozin seviyeleri ölçüldü.Genel olarak obezlerde, vitamin düzeylerinin ve protein oksidasyonunun kontrollere göre yüksek olduğu bulunmuştur. Tedavi sonrasında tüm gruplarda vitamin değerleri azalarak kontrol grubu değerlerine yaklaşmıştır. Diyet+egzersiz grubunda tedavi sonrasında oksidatif stres belirteçlerinden T-HP değerinin yükseldiği bulunmuştur. Sibutramin tedavisinden sonra, 3-NT düzeyleri düşmüş, T-HP düzeyleri ise artmıştır. Orlistat tedavisinden sonra ise MDA ve T-HP seviyeleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
Researches on obese patients indicated that the oxidative stress markers in the body were elevated and the anti-oxidant defense enzymes were decreased. Oxidative stres causes damages on the major compounds in cells like lipids, proteins, DNA and carbohydrates.As the cure of the obesity, there are two new drugs called Orlistat and Sibutramine, together with the diet and exercise therapies. Orlistat irreversibly inhibites the gastric and pancreatic lipase. Sibutramine on the other hand, inhibites the re-uptake of serotonin and noradrenalin.We studied the effects of diet, exercise and drug therapies on the oxidative stress and anti-oxidan defense mechanisms.We included 21 obese women patient with a BMI>33 kg/m2 and 7 healthy volunteer. The patients are grouped in three therapy protocols. Protocol I included hypocaloric diet+exercise; Protocol II included plus Sibutramine and Protocol III included plus Orlistat. The serum values of oxidative stress, antioxidant defense system parameters, BMI and lipid profiles have been measured at the baseline and 3 months after therapy. The measured values are; triglyceride, total cholesterol, LDL, HDL, malondialdehyde, total thiol, total hydroperoxide, total anti-oxidant capacity (FRAP), vitamin A, vitamin E, vitamin C and 3-nitrotyrosine.It is found that, vitamin levels and protein oxidation levels before the treatments were generally higher in obese patients. After the treatment, vitamin levels decreased in all groups and reached down to the control. As for the oxidative stres markers; after the diet+exercise treatment, T-HP values increased. After the Sibutramine treatment, 3-NT levels decreased and T-HP levels increased. After the Orlistat treatment, MDA and T-HP levels increased.