İntrauterin araç kullanımının kadın genital florası üzerine etkisi
The effect of intrauterin device use on the female genital flora
- Tez No: 225077
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ÖZEKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çalışmada RİA kullanımının genital flora üzerinde meydana getireceği değişiklikler ve genital sistem enfeksiyonlarına etkisinin araştırılması planlandı.Çalışma Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Polikliniği'ne başvuran RİA kullanan ve kullanmayan 100 hasta arasında yapıldı. Hasta ve kontrol grupları 50'şer olgudan oluşturuldu. Her hastadan yazılı onam alındı. Hastaların demografik özellikleri sorgulandı. Çalışmaya; bariyer yöntemi kullananlar, menopoz ve postmenopoz dönemdeki hastalar, diabetes mellitus hastaları, kanser hastaları ve sigara kullananlar dahil edilmedi.Genital kültür incelemesi hastanemiz Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvar'ında yapıldı. Çalışmaya dahil edilen hastalardan iki adet steril pamuklu çubuk yardımıyla alınan sürüntü örnekleri Stuart transport besiyerinde gönderildi. Trichomonas vaginalis için serum fizyolojikle hazırlanan lam-lamel preparasyonlar incelendi. Boyalı inceleme için her örnekten iki preparat hazırlandı, bunlardan biri Gram yöntemiyle boyandı ve bakteriyel vaginozis ve vaginit etkenleri için değerlendirildi. Örneklerin aerop, anaerop ve mantar kültürü için ekimleri yapıldı. Kültürde üreyen mikroorganizmaların tanımlanması, konvansiyonel yöntemlerle ve APİ tanımlama sistemi (Bio Merieux, Inc. USA) kullanılarak incelendi.Çalışmada hastaların demografik özellikleri arasında anlamlı farklılık tespit edilmedi. Hastaların lökore durumuna bakıldığında RİA kullananlarda %42 oranında lökore varken, kontrol grubunda %36 oranında lökore vardı. Hasta grubunda %60 oranında ve kontrol grubunda %56 oranında kültürde üreme tespit edildi. Lökore varlığı ve kültürde üreme açısından her iki grup arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı.Her iki grupta yer alan hastaların vaginal örneklerinde üreyen mikroorganizma türü ve sayısı adına da fark saptanmadı. Bu nedenle, RİA kullanımının vaginal florayı etkilemediği ve vaginit etkenleri açısından da anlamlı bir farklılık oluşturmadığı gösterildi. Ancak bu konuda daha fazla olguyla yapılması gereken çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyim.
Özet (Çeviri)
The study aims to find out whether the change on the genital flora resulted by the use of IUD causes any infections on the genital system.The study was carried on 100 patients (50 user and 50 nonusers of IUD) who applied to the Medical Faculty of Maltepe University. After the written confirmation of every patient, their demographic features were scrutinized. The barrier method users, persons in their menopause or postmenopause period, patiets treated due to diabetes mellitus or cancer and smokers were eliminated out of the study.Genital culture research was made in Medical Microbiology Laboratory of Univercity. The smear samples were taken from the patients by the help of two coton sticks and sent to in the Stuart transport culture media. The lam-lamel preparations prepared by serum physiological for Trichomonas vaginalis were examined. One of the preparats was painted with the Gram method, examined for bacterical vaginosis and vaginal effects. The culture of the samples was made for aerop, anaerop bacteria and fungal culture. The identification of microorganisms reproduced on the culture was enabled by the conventional methods and API Identification System.No serious differences were remarked among the demographic features, discharge and culture of the patients. Besides, no important discrepancies were seen between the two groups either.At the end of the study, it was observed that the vaginal flora were not affected with IUD usage and no meaningful change among patogens was noticed. In my opinion, further studies should be carried out with more facts.