Termdeki insan plasentalarında insülin benzeri büyüme faktör-1 reseptörü (IGF-1R)'nün immünohistokimyasal lokalizasyonu
The immunohistochemical localization of insulin-like growth factor-1 receptor (IGF-1R) in human placentas
- Tez No: 225076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KOCAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsülin benzeri büyüme faktörü-1 reseptörü (IGF-1R) 400 kDa molekül ağırlıkta olup, IGF-1 ve/veya IGF-2 ile etkileşim halinde bulunarak etkisini gösteren tirozin kinaz reseptör ailesinin bir üyesidir. IGF-1 reseptörü, IGF sisteminde büyümenin düzenlenmesinde ve metabolik yanıt için kritik belirleyici bir reseptördür. Bu çalışmanın amacı; IGF-1R'nün immunohistokimyasal olarak dağılımının ve yoğunluğunun normal doğum yapmış olguların plasentalarında tespit edilmesidir.Çalışmada normal gebelik süresine erişmiş, kendiliğinden, vajinal yolla doğum yapan ve herhangi bir sistemik hastalığı olmayan 16 olgunun plasentası kullanıldı. Plasenta örnekleri histolojik değerlendirme için rutin olarak hazırlandıktan sonra, Anti-Rabbit IGF-1R antikoru ile inkübe edildi.Normal doğum yapmış, termdeki kadınların plasentasında IGF-1R'e ait immunoreaktivite koryon villuslarının sinsityotrofoblast hücrelerinde, fötal kapiller endotel hücrelerinde ve desidual hücrelerde belirgin bir şekilde görülürken, koryonun mezenşiminde IGF-1R immunoreaktivitesinin olmadığı gözlendi.Sonuç olarak, gebeliği normal bir şekilde sonlanmış kadınların plasentalarında IGF-1R etkilerinin daha iyi anlaşılması açısından daha ileri tekniklerle ve değişik hastalık grublarına yönelik çalışmaların yapılması durumunda yeni sonuçların elde edilmesine aracılık edebileceği ve oluşabilecek plasental sorunlara karşı önceden bazı önlemlerin alınmasını sağlayabileceği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
Insulin-like growth factor-1 receptor (IGF-1R), which has 400 kDa molecular weight and interacts with IGF-1 and/or IGF-2 growth factors, is a member of Tyrosine Kinase Receptor family. IGF-1R has a pivotal role in terms of the regulating the overall body growth and metabolism. The objective of current study was to determine the immunohistochemical distribution of IGF-1R in human placenta.Sixteen placenta obtained from women who had no history of health problem and had normal pregnancy were used in the present study. After placenta samples were routinely prepared for histological evaluation, anti-rabbit IGF-1R was used as a primary antibody.IGF-1R immunoreactivity was detected in decidua cells, syncytiotrophoblast of corion villi and endothelial cells of fetal capillars, whereas it was not found in connective tissue of corion.In conclusion, we believe that it would be very benefitial to determine IGF-1R mRNA and protein levels as well as its activity in normal and diseased pregnancy cases which in turn helps to prevent some pregnancy problems originated from placenta of human beings.