Kıkırdak iyileşmesinde amniyon sıvısı ile yüksek molekül ağırlıklı hiyaluronik asitin karşılaştırılması
The comparison of amniotic fluid and high molecular weight hyaluronic acid on cartilage healing
  1. Tez No: 225107
  2. Yazar: MEHMET EMRE BAKİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERVET KERİMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu deneysel çalışmada 28 adet Spraque Dawley tipi dişi ratın sağ dizleri kullanıldı. Ratlar kontrol, SF, AS ve HA olmak üzere 4 gruba ayrıldı.Deneysel osteoartrit modeli oluşturmak için; kontrol grubu dışındaki gruplardaki ratlara medial menisektomi uygulandı. Kontrol grubundaki ratlara ise artrotomi sonrası başka bir işlem uygulanmadı.Yeterli kıkırdak hasarını sağlamak için; ratların hareket etmelerine izin verilerek 3 hafta beklenildi. 3. haftanın sonunda SF grubundaki ratların sağ dizlerine 0,1ml serum fizyolojik, AS grubundakilere 0,1ml amniyon sıvısı, HA grubundakilere ise 0,1ml 15mg/ml konsantrasyonunda yüksek molekül ağırlıklı hiyaluronik asit eklem içi injeksiyon yoluyla uygulandı. Bu eklem içi injeksiyonlar aynı şekil ve dozlarda olmak üzere; 4. ve 5. haftaların sonlarında da tekrarlandı.6.hafta sonunda tüm ratlar servikal dislokasyon uygulanılarak öldürüldü. Sağ diz eklemleri alınarak, fiksasyon ve dekalsifikasyon uygulandı. Uygun kesitler Safranin-O boyası ile boyandıktan sonra, ışık mikroskobu altında Mankin skorlama sistemi kullanılarak değerlendirildi.Gruplar arasındaki istatistiksel karşılaştırma Kruskal Wallis varyans analizi (Post- hoc olarak Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi) kullanılarak yapıldı. Sonuç olarak AS ve SF grupları arasında anlamlı fark olduğu görüldü (P0,008).
Özet (Çeviri)
İn this experimental study we utilize the right knees of 28 Spraque Dawley type female rats. The rats were divided into 4 groups named as control, SF, AS and HA.İn order to obtain an experimental osteoarthritis model; we perform medial menisectomy to the rats except control group. We did not apply another process after arthrotomy to the rats belong to control group.To supply an adequate cartilage injury; we allow rats to move in a period of 3 weeks. After this period we practise 0,1ml saline solution to the right knees of the rats in SF group, 0,1ml amniotic fluid to the AS group and 0,1ml high molecular weight hyaluronic acid with a concentration of 15mg/ml to the HA group through intraarticular injection. This intraarticular injections were repeated as the same dose and form, at the end of week 4 and 5.At the end of week 6; all rats were euthanized by cervical dislocation. The right knee joints were taken, then fixation and decalcification was applied. The appropriate cross-sections were stained with Safranin-O, then examined under light microscope by using Mankin scoring system.Comparisons among groups were performed by using Kruskal Wallis analysis of variance (Mann Whitney U test with Bonferroni correction as post-hoc test). Consequently there was a statistically significant difference between AS and SF groups (P0,008).