Posterior spinal füzyonda amniyon sıvısının etkisinin incelenmesi
The effect of human amnion fluıd on posterior spinal fusion
  1. Tez No: 225106
  2. Yazar: METEHAN SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAFIZ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Çalışmamızda, posterior vertebral füzyonda amniyon sıvısının etkileri araştırıldı. Bu amaçla 28 adet Spraque Dawley tipi erkek rat kullanıldı. Ratlar, rasgele 2 gruba ayrıldı. Çalışma ve kontrol grupları da, kendi içinde 3. ve 6. haftada değerlendirilmek üzere, 2'şer gruba ayrıldı. Böylece 7'şer rattan oluşan 4 grup elde edildi.14 ratın füzyon sahasına, lokal olarak 0.3 ml amniyon sıvısı füzyonu hızlandırmak için ilave edildi. Kontrol grubuna amniyon sıvısı konulmadı. Ratların lumbal bölgesindeki vertebralarının spinöz çıkıntıları otogreft olarak kullanıldı. Tüm ratların lumbal bölgelerine posterior füzyon uygulandı. Tüm ratlar kafeslerinde tek olacak şekilde ve uygun koşullarda bakımları sağlandı. İlk 2 grup 3. haftada, geri kalanlar ise 6. haftada yüksek doz anestezi verilerek öldürüldü.3. ve 6. hafta sonunda; sonuçlar Lenke radyolojik değerlendirme skalasına göre ve Emergy histolojik değerlendirme skalasına göre değerlendirildi. Gruplar arasında; radyolojik olarak sadece 6. haftada fark var iken, histolojik olarak hem 3. haftada, hem de 6. haftada istatistiksel olarak fark bulundu. Amniyon sıvısı uygulanan gruplardaki füzyon, kontrol gruplarına göre daha iyi bulundu.
Özet (Çeviri)
We examined the effects of amnion fluid on posterior spinal fusion on rats. 28 Spraque Dawley male rats were used in this study. The lumbal region of these rats were used as fusion area. Spinoz processes of lumbal vertebraes were used as autografts.0.3 ml amnion fluid was used on the autografts of 14 rats for acceralation of fusion process. Seven rats both control and amniotic groups were killed at the end of third week by giving high dose anesthesics. The other rats at the sixth week were killed by giving high dose anesthesics.The fusion areas were examined radiologically and histopathologically at the end of third and sixth week. We have found statistical difference radiologically at the end of the sixth week between groups. Histologically, we found statistical difference between groups at the third and sixth weeks. Although new and more studies needed for the amnion fluid, we have found that amnion fluid has improved posterior spinal fusion on rats.