Anti-TNF? monoklonal antikor tedavisinin karaciğer rezeksiyonu sonrası rejenerasyon sürecine etkisi
The effect of anti-TNF? monoclonal antibody therapy on regeneration process after liver resection
  1. Tez No: 225155
  2. Yazar: AYKUT SOYDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇEVİKEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Ratlarda, Anti-TNF? monoklonal antikoru (Infliximab) kullanımının hepatik rezeksiyon modelinde karaciğer rejenerasyonuna erken dönemde etkilerini araştırmak.Materyal ve Metot: Çalışma Adnan Menderes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Deneysel Cerrahi Laboratuarı'nda 2008 Ocak-Şubat tarihleri arasında Üniversite Yerel Hayvan Etik Kurulu onayı alınarak yapıldı. Çalışmada ağırlığı 174?270 gram arasında değişen, 60 adet erkek Wistar-Albino rat kullanıldı. Ratlar, kontrol (n= 30) ve infliximab (n= 30) grubu olmak üzere iki ana gruba eşit olarak ayrıldı. Daha sonra her biri kendi içerisinde; laparatomi grubu (n= 10), karaciğer rezeksiyonundan 24 saat sonra sakrifiye edilen grup (n= 10), karaciğer rezeksiyonundan 48 saat sonra sakrifiye edilen grup (n= 10) olmak üzere 3 alt gruba ayrıldı. Laparatomi ve %70'lik karaciğer rezeksiyonu sonrası 24 ve 48. saatte çalışma grubundakilere intraperitoneal infliximab, kontrol gruplarına ise intraperitoneal 3 cc % 0,9 NaCl enjeksiyonu yapıldı. Rezeke edilen yaş karaciğer ağırlıkları tartılarak kaydedildi. Ratlar 24 ve 48 saat sonunda vena kava inferiordan kan örnekleri alındıktan sonra sakrifiye edilerek kalan karaciğer dokusu çıkartılarak tartıldı. Alınan kan örneklerinden aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz ölçümleri yapıldı. Alınan doku örneklerinden katalaz, interlökin 6, interlökin 4, nitrik oksit, malondialdehid, total glutatyon ölçümleri yapıldı. Morfolojik rejenerasyon parametresi olarak rölatif karaciğer ağırlığı kullanıldı. Histopatolojik değerlendirme ise bromodeoxyuridine işaretlemesi ile yapıldı.Bulgular: 24. ve 48. saatler sonunda infliximab verilen ve kontrol grupları arasında rölatif karaciğer ağırlığı ve nitrik oksit değerleri arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0.05). Aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, katalaz, malondialdehid, glutatyon, interlökin 4 ve interlökin 6 parametrelerinde gruplar arasında 24 ve 48.
Özet (Çeviri)
Aim: To assess the effect of infliximab, anti-TNF? monoclonal antibody, on the early period of liver regeneration in experimentally hepatectomized rats.Materials and Method: This experimental study has been performed in Experimental Surgery Laboratory at Adnan Menderes University Faculty of Veterinary Medicine between January and February 2008. Sixty male Wistar-Albino rats, weighting between 174-270 g were used in the study. Rats were divided into two major groups; control (n= 30) and infliximab (n= 30) groups. Each group divided into three subgroups; laparotomy group (n= 10), hepatic resection and sacrification after 24 hours group (n= 10), hepatic resection and sacrification after 48 hours group (n= 10). After laparotomy and %70 liver resection, intraperitoneal infliximab enjection to the study groups and 3 cc 0.9 % NaCl enjection to the control groups has been done. After the liver resection the resected liver tissues were weighted. Rats were sacrificated after the blood samples were collected from vena cava inferior and remaining liver tissues were resected and weighted. Serum aspartate transaminase and alanine transaminase were measured. From the speciments of tissue catalase, interleukin 6, interleukin 4, nitric oxide, malonyldialdehyde, total glutathion were measured. Relative liver weight was used as a morphological parameter for liver regeneration. Histopathologic assessment has been performed to determine bromodeoxyuridine.Results: There were statistically significant differences between infliximab and control groups in aspartate transaminase, alanine transaminase, catalase, malonyldialdehyde, total glutathion, interleukin 4 ve interleukin 6 at 24 and 48 hours (p0.05).