İnmeli hastalarda kognitif fonksiyonlarin nöropsikolojik testler ve olaya ilişkin endojen potansiyeller ile değerlendirilmesi
Evaluatıon of cognıtıve functıons by neuropsychologıcal tests and event related endogen potentıals ın patıents wıth stroke
  1. Tez No: 225173
  2. Yazar: MEHMET BEZGİNCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ARZU KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı inme sonrası hastaların kognitif fonksiyon, depresyon ve emosyonel durumlarını değerlendirmek ve yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi bakımından eşleştirilmiş sağlıklı kontrol ve sistemik bir hastalığı olan hasta kontrol gruplarının değerlendirmeleri ile karşılaştırmaktır. Ayrıca nörokognitif testler ve OİP P300 aracılığıyla kognitif fonksiyonlar üzerine rehabilitasyon tedavisinin etkisinin de araştırılması amaçlanmıştır.Kapsamlı nöropsikolojik test bataryası ve OİP kayıtları, tek taraflı ve bir kez inme geçiren 40-69 yaş aralığında 20 inmeli hasta ile yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyi bakımından hasta grubuna denk 21 sağlıklı gönüllü ve inmeli hasta ile ilgili aynı risk faktörlerine sahip 21 kişiden oluşan 2 kontrol grubuna uygulanmıştır. Majör depresyonu ekarte etmek için HADS, demansı ekarte etmek için ise MMDM uygulanmıştır. İnmeli grup 3 hafta boyunca haftada 5 gün, 1-2 saat süre ile geleneksel rehabilitasyon tedavisi ve fizyoterapi aldı. Fonksiyonel durumu değerlendirmek için FBÖ ve Brunnstrom evrelemesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to assess the cognitive function and emotional status, depressive symptoms of the post-stroke patients and to compare patients with age-, sex- and education-matched healthy controls and controls with systemic diseases. We also investigated the effect of rehabilitation interventions on cognitive functions by means of neurocognitive tests and P300 ERPs..A comprehensive neuropsychological test battery and ERP records were applied to 20 patients with a first unilateral stroke, (age 40-69), and to two control groups comprising 21 healthy volunteers and 21 person with a risk factor who were compatible with patients in terms of age, sex and educational level. HADS was used to discard major depression and MMSE to discard dementia. Stroke group received physiotherapy and traditional rehabilitation therapy for 1-2 hours, five days a week for three weeks. FIM and Brunnstrom instruments were used to assess functional status.