Hemodiyaliz, periton diyalizi ve prediyaliz hastalarda gizli hepatit B enfeksiyonunun polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemi ile araştırılması.
The investigation of occult hepatitis B infection in hemodialysis, peritoneal dialysis and predialysis patients by polymerase chain reaction (PCR) method.
  1. Tez No: 225179
  2. Yazar: MÜRÜVVET DOĞUKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Serumda hepatit B yüzey antijeninin (HBsAg) negatif olduğu durumlarda, hepatit B virusu DNA (HBV-DNA)'sının varlığı gizli hepatit B olarak bilinmektedir. Gizli hepatit B'nin prevalansı tam olarak bilinmemesine rağmen, hemodiyaliz tedavisi uygulanan hastalarda daha sık olduğunu bildiren çok sayıda araştırma vardır. Bu çalışmada, hemodiyaliz ve periton diyalizi hastaları ile kronik böbrek yetersizliği olup henüz diyaliz tedavisi başlanmamış hastalarda gizli hepatit B prevalansı araştırıldı.Çalışmaya HBsAg-negatif olan toplam 174 hasta alındı. Polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemi ile hemodiyaliz hastalarının %2.6'sında, periton diyalizi hastalarının %1.8'inde HBV-DNA varlığı saptandı. Buna karşılık, henüz diyaliz tedavisine başlanmamış kronik böbrek yetersizliği olan hastalarda gizli hepatit B enfeksiyonu saptanmadı (%0). Gizli HBV enfeksiyonu sapatanan hastalarla diğer hastalar arasında karaciğer enzimlerinin yüksekliği ve serum CRP seviyesi yönünden anlamlı düzeyde farklılık saptanmadı (p>0.05).Sonuç olarak, çalışmamızda hemodiyaliz uygulanan hastalarda gizli HBV enfeksiyonu varlığının düşük sıklıkla olsa da görülebileceği saptanmıştır. Hem hemodiyaliz hem de periton diyalizi uygulanan hastalara cihaz kaynaklı HBV bulaşımını önlemek için sadece serolojik testlerle virüs varlığının araştırılmasının yeterli olamayacağı, dolayısıyla, PZR gibi duyarlılığı daha yüksek testlerle bu hastaların taranmasının uygun olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
The presence of hepatitis B virus DNA in case of negative hepatitis B surface antigen in serum is known as occult hepatitis B. Although their exact prevalance is not known, there are many reports indicating that occult hepatitis B are more frequently encountered in patients undergoing hemodialysis treatment. The aim of this study was to investigate the prevalence of occult hepatitis B in patients with hemodialysis, peritoneal dialysis, and predialytic chronic renal failure.A total of 174 HBsAg-negative sera were included to the study. HBV-DNA was detected by polymerase chain reaction (PCR) in 2.6% of hemodialysis patients and 1.8% of peritoneal dialysis patients. In contrast, there was no occult hepatitis B virus infection in non-dialyzed patients with chronic renal failure. According to the liver enzymes and serum CRP levels, there was no statistically difference (p>0.05) between the occult hepatitis B positive patients and the negative patients.In conclusion, although it was a low rate, the occult hepatitis B infections was detected among dialysis patients in our study. Therefore, in spite of serologic analysis, both hemodialysis and peritoneal dialysis patients should be screened for occult HBV infections by a more sensitive test such as PCR, in order to prevent the dialysis-mediated transmision risk of HBV infection.