Maternal dönemde oluşturulan deneysel diyabetin fetal rat gelişimi ve yavruların bilişsel fonksiyonlarına etkisi
The effect of experimental maternal diabetes mellitus on the development and cognitive functions of fetal rats
- Tez No: 225180
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİS ÇOLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Diabetes mellitus, insülin etkisinin ya da insülin salgılanmasının veya her ikisinin bozukluğunun meydana getirdiği karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasında bozukluklara neden olan kronik hiperglisemi olarak tanımlanır.Çalışmamızda annesi diyabet olan sıçanlardaki öğrenme ve hafıza bozukluklarının hipokampal sinaptik plastisite ve nörogenezis ile bağlantısını araştırmak için yavru sıçanların beyin dokusunda glial fibriler asidik protein (GFAP), nöral hücre adezyon molekülleri (NCAM), lipid peroksidasyonu (LPO) ve glutatyon (GSH) moleküllerine bakmayı amaçladık. Öğrenme için Morris Water Maze testi kullanıldı.Diyabet ve kontrol grubunda öğrenme yeteneğinin arttığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
The Effect Of Experimental Maternal Diabetes Mellitus On The Development And Cognitive Functions Of Fetal RatsDiabetes mellitus is characterized by chronic hyperglycemia with disturbances of carbohydrate, fat, and protein metabolism resulting from defect in insulin secretion, insulin action or both.We purpose to investigate the relationship of learning and memory deficiency with hypocampal synaptic plasticity and neurogenesis in diabetic mathers offsprings. For this purpose we aim to investigate the levels of glial fibrillary acidic protein (GFAP), neural cell adhesion molecule (NCAM), lipid peroxidation, glutation in offsprings mice brain. Morris Water Maze test was used for measuring learning capacitiy.It was seen that learning ability was improved in each diabetic and control groups. Mean period spending for finding the platform was importantly shorter in control group than diabetic group in 5.