Kistik fibrozlu hastalarda Pseudomonas kolonizasyonu ile ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi
Assessment of factors associated with Pseudomonas colonization in patients with cystic fibrosis
- Tez No: 335957
- Danışmanlar: PROF. DR. NECLA AKÇAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kistik fibroz beyaz ırkta en sık görülen, ölümcül, otozomal resesif geçişli hastalıktır. Kistik fibrozda morbidite ve mortalitenin en önemli nedeni tekrarlayan akciğer enfeksiyonlarına bağlı gelişen solunum yetersizliğidir. Akciğer enfeksiyonlarının önlenmesi veya tedavi edilmesine yönelik uygulamalar, kistik fibrozdaki en önemli amaçlardan biridir. Solunum yolunda kolonize olan Pseudomonas aeruginosa uzun dönemde en önemli patojendir. Çalışmaya 19 ay-21 5/12 yaş arası, 32'si kız, 26'sı erkek olmak üzere toplam 58 hasta alındı. P.aeruginosa kolonizasyonu olan ve olmayan hastalar arasında, çalışmanın başlangıcında ve bir yıl sonrasındaki vücut kitle indeksi ortalaması açısından istatiksel olarak anlamlı fark saptandı (Sırasıyla p = 0.007 ve p = 0.009). Elde ettiğimiz sonuç akut olarak sorun oluşturmuyor gibi görünen beslenme durumunun daha dikkatli takip edilmesi gerektiğini bir kez daha vurgulamaktadır. Hastalarımızın % 91.4'ünde D vitamini düzeyi, normal kabul edilen 30 ng/mL'nin altında bulunmuştur. D vitamini eksikliği gelişmemesi için kullanılması gereken D vitamini dozlarının belirlenebilmesi amacıyla daha yüksek D vitamini verilerek kontrollü çalışmaların yapılması gerekmektedir. P.aeruginosa kolonizasyonu olan ve olmayan hastalarda ortalama 25 OH D vitamini düzeyi sırasıyla 15.24 ± 9.2 ve 15.26 ± 16.18 ng/mL bulunmuştur. Her iki grup arasında 25 OH D vitamini düzeyi açısından anlamlı fark bulunmamıştır (p = 0.376). Kistik fibrozlu hastalara verdiğimiz D vitamini dozunun yetersiz olduğu, hastaların D vitamini düzeyinin P.aeruginosa kolonizasyonundan etkilenmeyen ortak bir sorun olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Cystic fibrosis is a fatal disease inherited in an autosomal recessive pattern, which is seen most frequently in the white race. The major reason for morbidity and mortality in cystic fibrosis is the respiratory failure that develops in connection with recurrent pulmonary infections. One of the main objectives in cystic fibrosis is to use practices targeting prevention or treatment of pulmonary infections. The most important long-term pathogen is Pseudomonas aeruginosa colonizing in the respiratory tract. A total of 58 patients, 32 being females and 26 males, aged between 19 months and 215/12 years were included in the study. A statistically significant difference was found in the mean body mass indices of the patients with and without P. aeruginosa colonization at the baseline and after a year (p=0.007 and p=0.009, respectively). The result we obtained emphasizes once more that the nutrition status should be monitored more carefully although it does not seem to be a problem in acute terms. The level of vitamin D was found to be below the accepted normal level of 30 ng/mL in 91.4% of our patients. Controlled studies should be carried out by administering higher levels of vitamin D to determine the vitamin D doses that should be used to prevent a vitamin D deficiency. The mean 25 OH vitamin D levels in patients with and without P. aeruginosa colonization were found to be 15.24±9.2 and 15.26±16.18 ng/mL, respectively. No significant difference was found between the two groups in terms of 25 OH vitamin D level (p=0.376). We thought that the vitamin D dose we had given to the patients with cystic fibrosis was not sufficient and the vitamin D levels of patients were a common problem which was not influenced by P. aeruginosa colonization.