Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan malnütrisyonlu hastalarda enteral beslenme desteğinin kas fonksiyon kapasitesi ve solunum fonksiyonları üzerine etkisi
The effect of enteral nutrition support on muscle function capacity and pulmonary function parameter in malnourished patients with chronic obstructive pulmonary disease
  1. Tez No: 420024
  2. Yazar: DUYGU MATARACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİBE ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Prospektif, randomize kontrollü bu çalışmada; malnütrisyonlu kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda diyete ek olarak verilen enteral beslenme desteğinin kas fonksiyon kapasitesi, 1.saniyedeki zorlu ekspiratuvar volüm (FEV1) ve tiffeneau indeksine (FEV1/FVC) etkisini saptamak amaçlanmıştır. BKİ'si 18.5 kg/m2'nin altında olan 40 hasta rastgele olarak çalışma (n=20) ve kontrol grubuna (n=20) alınmış, anket formu uygulanmış, antropometrik ölçümleri yapılmış, el dinamometresi ile kas güçleri ölçülmüş ve solunum fonksiyon testi (FEV1 ve FEV1/FVC) yapılmıştır. Tüm hastalara beslenme eğitimi verilmiş, çalışma grubunun üç ay süreyle oral beslenmelerine ek olarak günde iki kutu enteral beslenme ürünü tüketmeleri sağlanmış ve üç ayın sonunda her iki grubun ölçümleri tekrarlanmıştır. Çalışma öncesi, çalışma grubu hastalar yaş ve cinsiyetleri için önerilen enerjinin ortalama %53.40±14.45'ini, kontrol grubu hastalar %66.85±16.83'ünü karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this prospective, randomized controlled study is to determine the effect of enteral nutrition support given in addition to diet on muscle function capacity, forced expiratory volume in second (FEV1) and tiffeneau index (FEV1/FVC) in malnourished patient with chronic obstructive pulmonary disease (COPD). Fourty patients with body mass indexes below 18.5 kg/m2 were divided into two groups (study and control groups). These patients answered questionnaire forms. The patients' anthropometric measurements were done, their muscle powers were measured with hand dynamometer and also their pulmonary function tests (FEV1, FEV1/FVC) were performed. Nutrition education was given to all patients. Study group consumed two bottles of enteral nutrition product in addition to oral nutrition for three months and measurement were repeated for study and control groups after this period. Before the study, study group achieved 53.40±14.45%, control group achieved 66.85±16.83% of suggested energy amount.