Kolestazlı hastalarda karaciğer hemodinamik değişikliklerin renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of hepatic hemodymanic changes in cholestatic patient by color doppler ultrasound
  1. Tez No: 225181
  2. Yazar: SAFİYE KAFADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. Y. ERKİN OĞUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada kolestaz sonucu karaciğerde gelişmesi olası hemodinamik değişikliklerin non invaziv ve güvenilir bir yöntem olan renkli Doppler ultrasonografi (RDUS) ile hekimi uyarıcı öncü bulguların elde edilebilirliğinin araştırılması amaçlanmıştırRDUS ile 42 karaciğer enzim yüksekliği bulunan hasta grubu, 41 enzim ve bilurubin yüksekliğinin birlikte bulunduğu (kolestaz) hasta grubu ve 24 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu incelendi. Tüm olgularda konjesyon indeks (CI), fibrozis indeks (FI),hepatik vasküler indeks (HVI), hepatik arter rezistif indeks (HA-RI), hepatik arter pulsatilite indeksi (HA-PI), portal ven hızı (PVH), portal ven çapı (PVÇ) ve dalak boyutu değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to determination of frontier findings warning physisians related to hemodymanic changes having development possibility in liver resulted from cholestasis by using such a method of color Doppler ultrasonography (RDUS) which is non invasive and reliable.In this context; 42 patient groups having high hepatic enzyme level, 41 patient groups having high hepatic enzyme level and bilurubin, and 24 control groups constituted from healthy persons are examined with RDUS. In all cases congetion index (CI), fibrosis index (FI), hepatic vasculer index (HVI), hepatic artery resistive index (HA-RI), hepatic artery pulsatility index (HA-PI), portal vein velocity (PVH), portal vein diameter (PVÇ) and spleen size are evaluated.