Hipoksik iskemik ensefalopatili hastalarda erken dönem tanısında kullanılan biyokimyasal değerler ve geç dönem sekeller ile ilişkisi
Biochemical parameters used for early diagnosis of hypoxic ischemic encephalopathy and their relationship with sequelaes one of year of life
- Tez No: 225182
- Danışmanlar: PROF. DR. A. DENİZMEN AYGÜN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Perinatal asfiksinin neden olduğu beyin hasarı hem erken hem de geç doğmuş bebeklerde nörolojik sekellerin en önemli nedenidir. Hipoksik iskemik ensefalopati, santral sinir sistemi hücrelerinde kalıcı hasara, yenidoğan ölümü ve ileri ki dönemlerde statik ensefalopati ve mental geriliğe yol açması nedeni ile çok önemlidir. Bu kalıcı nörogelişimsel anomalilerin önlenmesi için, hipoksik iskemik ensefalopatide erken tanı çok önem taşır.Protein S100B birçok hücre tipinin majör komponenti olup özellikle astrosit ve schwann hücrelerinde baskın olarak bulunur. Kreatinin kinaz enzimi beyin ve kas dokusunda bulunur ve CK-BB izoenzimi nöron ve astrositlerden bulunmaktadır. Troponinler kas kasılması sırasında aktin alt birimleri arasındaki iletişimin düzenlenmesinde rol alırlar.Hipoksik iskemik hastaların erken dönemde çekilen elektroensefalogram ve manyetik rezonans görüntüleme sonuçları ile ileride oluşabilecek kalıcı hasarlar arasında ilişki belirlenerek izlem ona göre yapılmalıdır.Bu çalışmada hipoksik iskemik ensefalopatinin erken tanımlanması için kullanılabilecek biyokimyasal değerlerin belirlenmesi ve bu değerlerin geç dönemde ortaya çıkan nörolojik sonuçlarının saptanmasında anlamlılıklarının araştırılması amaçlandı.Çalışmaya yenidoğan yoğun bakım ünitesinde izlenen 30 hipoksik iskemik ensefalopati tanısı alan hasta ile 20 sağlıklı yenidoğanın kontrol grubu oluşturacak şekilde alındı. Hastalardan ikinci ve 72. saatte serum örnekleri, ilk hafta içinde ultrasonografi ve elektroensefalografi çekildi ve uzun dönem izlemi gereken hastalarımıza manyetik rezonans görüntüleme yapıldı. Hipoksik iskemik ensefalopati tanısı alan hastalarımızda serum protein S100B ve CKBB düzeylerinin kontrol grubuna göre anlamlı yüksek olduğu bulundu. Asfiksi ağırlaştıkça protein S100B ve CKBB'nin serum düzeylerinin de arttığı görüldü. Ayrıca ilk hafta içinde çekilen transfontanel USG ve EEG'nin bize prognozda yol gösterebileceği de gözlendi.Tüm bu sonuçlar asfiksi tanısı için çeşitli, serum parametrelerinin kullanılabileceğini, ancak HİE'nin uzun dönem etkilerini tahmin etmede EEG ve USG'nin daha yararlı bilgiler vereceğini göstermiştir.Anahtar Kelimeler : Hipoksik iskemik ensefalopati, Protein S100B, CK-BB, troponin, EEG, MRG, yenidoğan.
Özet (Çeviri)
The brain damage caused by the prenatal asphyxia is the most significant ground of the neurologic sequels in babies both premature and late parturition. The hypoxic ischemic encephalopathy is very significant as it causes a permanent damage in central nervous system, deaths of newborn and the static encephalopathy and mental deficiency in previous periods. The early diagnosis is vital in order to be intercepted these anomalies of the permanent neurologic development.The protein S100B is the major component of many cells as well as it can be found intensivelly especially in astrocyte and Schwann cells. There is the enzyme of creatinine kinase in brain and muscle tissue and the isoenzyme of CK-BB in neurons and astrocytes. The troponins provide the communication between the sub-units of actin during the every muscle contractions.The observation should be done by determining the relation between the results of electroencephalogram getting in the early period and magnetic resonance visualization of hypoxic ischemic patients, and the permanent damage which may come into being in the future.In this study, it is aimed to determine the biochemical values that can be used for the early diagnosis of hypoxic ischemic encephalopathy and the inquiry of the significance level for the conformation of those neurological results which come out in the late-period.For this study, it is taken 30 patients from the units of newborn intensive care who have hypoxic ischemic encephalopathy diagnosis and a control group with 20 healthy newborn. It is taken serum exemplars at second and 72nd hours, in the first week ultrasonography and electroencephalography are taken and it?s applied the magnetic resonance visualization to our patients who needed to long-run observation. It is realized that the level of the serum protein S100B and CKBB in patients who have the hypoxic ischemic encephalopathy diagnosis are significantly higher than the control group. It has been seen that the asphyxia slowed down as well as the level of serum of protein S100B and CKBB increased. Besides this, it is observed that the transphontanel USG and EEG that is taken in the first week could lead us for the prognosis.All of these results showed that several serum parameters can be used, however EEG and USG would enlighten better for anticipating the long run effects of HIE.Key Words : Hypoxic ischemic encephalopathy, protein S100B, CK-BB, trophonin, EEG, MRI, newborn.