Deneysel kronik pankreatit modelinde genisteinin koruyucu rolü
Preventive role of genistein in experimental chronic pancreatitis model
- Tez No: 225183
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL BAHÇECİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, antioksidan ve anti-inflamatuvar etkileri olan genisteinin deneysel kronik pankreatit (KP) modelinde koruyucu rolünü araştırdık.Ağırlıkları 121 ile 256 gram arasında değişen, 60 adet sekiz haftalık erkek Sprague-Dawley cinsi rat randomize olarak dört eşit gruba ayrıldı. Kontrol grubu dışındaki ratlara çalışmanın başında dibutyltin dichloride (DBTC) tek doz 7 mg/kg, kuyruk veninden intravenöz (IV) olarak yapıldı. Plasebo grubuna deney süresince (4 hafta) 0.5 ml serum fizyolojik subkutan (SC) günde bir kez uygulandı. Genistein koruyucu (GK) gruba çalışma başlamadan bir gün önce ve tüm deney süresince (4 hafta), genistein tedavi (GT) grubuna dördüncü haftadan sonra 2 hafta süre ile 0.2 mg/kg/gün dozunda genistein SC olarak uygulandı . İlk üç gruptaki ratlar 4 hafta sonra, GT grubundaki ratlar 6 hafta sonra dekapite edildi. Kan örnekleri ve pankreas dokuları alındı. Dekapitasyondan bir gün önce idrar örnekleri toplandı. Serumda glukoz, amilaz, lipaz, TNF-? ve TGF-ß, pankreas dokusunda malondialdehid (MDA) ve idrarda hidroksiprolin (OH-prolin) düzeyleri ölçüldü. Histopatolojik olarak pankreasda fibrozis, inflamasyon ve nekroz değerlendirildi.GT grubunda TGF-ß, pankreas doku MDA, hidroksiprolin, lipaz değerlerlerini (p hepsinde
Özet (Çeviri)
Preventive Role Of Genistein In Experimental Chronic Pancreatitis ModelIn the present study, we evaluated preventive role of genistein, a phytoestrogen with antiinflamatuar and antioxidant properties, in experimental chronic pancreatitis (CP) model.Eight weeks old 60 Sprague-Dawley rats weighing between 121 and 256 grams were randomly divided into four equal groups. At the beginning of the study, dibutyltin dichloride (DBTC) was injected to the tail vein of the rats in the second, third, and fourth groups. During the whole experiment 0.5 ml/day %0.9 NaCl was injected subcutaneously to the group placebo. 0.2 mg/kg/day genistein was injected subcutaneously to group 3 (genistein prevention: GP) starting one day before study and during the whole experiment. After the fourth weeks, genistein at 0.2 mg/kg/day was injected subcutaneously to the fourth group (genistein treatment: GT) during two weeks. Rats in the first, second, and third group were killed after four weeks. Rats in the fourth group were killed after sixth weeks. Blood samples were collected and tissue samples were prepared. Urine samples were collected one day before. Glucose, amylase, lipase, TNF-?, TGF-ß, pancreas MDA and urine OH-proline levels were measured.