Senil katarakti olan hastalarda operasyon öncesi ve sonrasi görme işlevi değerlendirilmesi
Assesment of visual function before and after the surgery among senile cataract patients
  1. Tez No: 225238
  2. Yazar: ŞERİFE CANTÜRK BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER GÖZÜM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Senil kataraktı olan hastalarda görme işlevine bağlı yaşam kalitesinin operasyon öncesinde ve sonrasında değerlendirilmesi.Gereç-Yöntem: İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları A.D. Katarakt ve Refraktif Cerrahi Birimi'nde katarakt ameliyatı planlanan hastalara operasyon uygulanmadan önce ve operasyondan en az 3 ay sonra olmak üzere Ulusal Göz Sağlığı Enstitüsü Görme İşlevleri Anketi'nin (NEI-VFQ 25) Türkçe çevirisi uygulandı. Hastaların ayrıca tüm demografik verileri(yaş, cinsiyet, eğitim durumu), oküler bulguları(operasyon öncesinde en iyi düzeltilmiş görme keskinliği-EİDGK operasyon sonrasında en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, kataraktın tipi, oküler komorbiditeleri) ve cerrahi sırasında yerleştirilen göz içi lensi ile ilgili özellikler(cinsi, markası) gözden geçirildi.Sonuçlar: Hastaların 19'u kadın (%54,3) ve 16'sı erkekti (%45,7). Hastaların yaşı 35 ile 81 arasında değişmekteydi. 23 hastanın (%65,7) yaşı 60'ın üzerindeydi. Ortalama yaş 66,48±9.98 idi. Operasyon öncesi EİDGK Snellen eşeline göre 0,42±0,2 idi. Operasyon sonrası EİDGK yine Snellen eşeline göre 0,96±0,07 idi. Kadınların operasyon öncesi EİDGK ortalama 0,39±0,2 iken erkeklerin operasyon öncesi EİDGK ortalama 0,46±0,2 idi. NEI-VFQ 25 anketinin ameliyattan önce elde edilen ölçek puan ortalaması 79,03±9,78 iken ameliyat sonrasında bu puanın 99,47±0,74'e yükseldiği tespit edilmiştir (p=0,000). Erkeklerin ameliyat öncesi puan ortalaması 81,8±7,6 iken kadınların puan ortalaması 77,1±10,9 idi. Fakat ameliyat sonrasında her iki grubun da puan ortalamasında istatistiksel olarak anlamlı yükselme olduğu saptandı (t= -10,25, -10,74, p=0,000). Eğitim düzeyi düşük(ilkokul ve altı), eğitim düzeyi yüksek(lise ve üstü) iki grup arasında ameliyat öncesi puan ortalamaları farkı istatistiksel olarak anlamlı idi (p=0,000).Tartışma: NEI-VFQ-TR 25 katarakt hastalarının görme işlevine bağlı yaşam kalitesinin ve psikososyal özelliklerinin operasyon öncesi ile sonrasında meydana gelen değişikliklerini değerlendirmede geçerli ve güvenilir bir ölçektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To assess the vision-releated quality of life before and after the cataract surgery among the senile cataract patients.Material-Methods: The Turkish translation of National Eye Institute Visual Functioning Questionnaire (NEI-VFQ 25) was surveyed to the patients who were planned to have cataract surgery at I.U. Istanbul Medical Faculty Department of Ophthalmology Cataract and Refractive Surgery Unit before and at least 3 months after the surgery. Also demographic data(age, gender, education status), ocular findings(best corrected visual acuity ?BCVA before and after the surgery, type of cataract, ocular comorbidity) and the charasteristics of the implanted intraocular lens(type and mark) were collected.Results: 19(54,3%) of the patients were female and 16(45,7%) were male. Their ages were between 35 and 81 years. 23(65,7%) patients were older than 60 years. The mean age was 66,48±9.98. BCVA according to the Snellen chart before surgery was 0,42±0,2. After the surgery it was 0,96±0,07. The BCVA of women before the surgery was 0,39±0,2 while the men?s BCVA was 0,46±0,2. The mean score of NEI-VFQ-TR 25 was 79,03±9,78 before the surgey , it increased to 99,47±0,74 after the surgery (p=0,000). The men?s mean score was 81,8±7,6 and the women?s mean score was 77,1±10,9 before the surgery. After the surgery stastistically significant increase was seen in all scores(t= -10,25, -10,74, p=0,000). There was a stastically meaningful difference between the mean scores of low educated(primary school and under) and and the high educated(high school and upper) groups before the surgery(p=0,000).Conclusion: NEI-VFQ-TR 25 is valid and reliable to assess the vision-releated quality of life and psychosocial properties of cataract patients before and after the surgery.