Yaşlı hastalarda katarakt cerrahisinin kognisyona olan olumlu etkilerinin değerlendirilmesi
Assesment of positive effects of cataract surgery on cognition in old patient
- Tez No: 440383
- Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada kataraktın yaşlı hastalarda kognisyona olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya katarakt tanısı ile operasyon planlanan görme keskinliği kötü 60-80 yaş aralığında 30 hasta alınmıştır. Katılımcıların ameliyat öncesi kognitif testleri yapılmış, operasyondan 3 ay sonra aynı testler yeniden tekrar edilmiştir. Tüm hastalar lokal anestezi ile birer hafta arayla binokuler katarakt cerrahisi geçirmişlerdir. Hastaların operasyondan gördükleri fayda görme keskinliği ile karşılaştırılmıştır. Demans taraması Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği (MOCA) testi ile yapılmıştır. Katılımcıların %46 sında demans , % 36 sında hafif kognitif yetmezlik saptanmıştır. Demansı olan katılımcıların en çok bellek, lisan, görsel- uzaysal bellekte; hafif kognitif yetmezlikli hastaların dikkat, yürütücü işlev testlerinde kötüleşme izlenmiştir. Katarakt cerrahisi sonrası görme keskinliği ile korele şekilde kognitif yetmezlikli olguların MOCA skorlarında en az 2 puan artış izlenmiştir. Ancak görme keskinliğinde artış görsel bellek, konstruksiyonel praksi, saat çizme, şekil kopyalama testlerindeki skorlarla korele bulunmamıştır. Hastaların günlük yaşam aktivitesi, geriyatrik depresyon ölçeği entrümental günlük yaşam aktivite skorları post operatif dönemde görme keskinliği ile korele şekilde düzelmiştir. Sonuç olarak kognitif yetmezlik ve katarakt yaşlı populasyonda sık birliktelik gösteren hastalıklardır. Görme yetisinin yeniden kazandırılması kognisyonu olumlu şekilde etkileyebilir. Demans polikliniklerinde hastaların duysal kayıpları ile birlikte değerlendirilmesi hastalığın takibi açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The assesment of the effects of cataract on cognition on old patients was aimed. It was worked with 30 patients between 60 and 80 year old whose visual acuity was not well and who was planned to have operation because of cataract diagnosis in this study. Preoperative cognitive tests of attenders was performed, the same tests was performed again after the operation. Preoperative cognitive tests of attenders was performed, the same tests was performed again after 3 months of the operation. All the patients had binocular cataract operation under local anesthesia every other week. Benefits the patients had were compared with their visual acuities. Dementia scanning was performed by MOCA (Montreal Cognitive Assesment Scale). Dementia was diagnosed on 46 % oft he attenders and mild cognitive impairment was diagnosed on 36 % of the attenders. Deterioration on the tests of memory, speech, visual- spatial memory was observed on the attenders who had dementia; deterioration on the tests of attention, executive function was observed on the attenders had mild cognitive imairment. At least 2 points increase occurred MOCA scores of the cases had cognitive impairment correlative with postoperative visual acuity. However, the increase in visual acuity did not collerate with the scores fort he tests of visual memory, constructive praxia, clock boot, figure copying. Daily life activities, geriatric depression scale, instrumental daily life activtiy scores of the patients recupareted correlatively with visual acuity in postoperation period. Consequently, cognitive impairment and cataract are frequent diseases associated with old age population. Refunction of visual acuity can affect cognition positively. Assesment of the patients with their sensual losses is substantial for disease follow-up.