Multiple myeloma etyopatogenezinde Hepatit C virüsü
Multiple myeloma etiopathogynezis Hepatitis C viruses
  1. Tez No: 225239
  2. Yazar: SERPİL BÜLBÜL SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ KALAYOĞLU BEŞIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş ve Amaç:Multiple myeloma (MM), B hücreli lenfoproliferatif hastalık grubunda yer alır. Plazma hücresinin sıklıkla kemik iliğinde olmak üzere klonal çoğalması ile gelişir. Klinik paraprotein varlığı, kemik iliği yetmezliği, kemik lezyonları ve böbrek yetersizliği ile karakterizedir [1].Multiple myelomanın etyolojisinde, kesin olmamakla birlikte, genetik ve çevresel faktörlerin rol oynayabileceğini destekleyen bazı bulgular söz konusudur. Olgun B hücrelerinin habis bir hastalığı olan MM patogenezinde ise tümör genleri, adezyon molekülleri ve sitokinlerin birbirleri ile etkileşim ya da bağımsız olarak yer aldığı bilinmektedir [31]. Son yıllarda MM' lı hastalarda kemik iliğinden elde edilen dendritik hücrelerde Kaposi Sarkomu Virüsü (KSV) veya Human Herpes Virüs Tip 8 (HHV-8) olarak adlandırılan bir virüsün DNA'sının saptanması etyopatogenezinde virüslerin de rol oynayabileceği düşüncesini desteklemiştir [5,6] Virüs ve malign hastalık ilişkisi son 20 yıl içerisinde Epstein-Barr virüs (EBV), ?human T-cell lymphotropic virüs 1? (HTLV1), ?human immuno-deficiency virüs? (HIV 1 ve 2) ve ?human herpes virüs 8? (HHV8) gibi çok sayıda virüs ile lenfoproliferatif hastalıklar birlikteliği ile giderek dikkati çeker hale gelmiştir. Hepatit C virüsü (HCV) ile lenfoma ilişkisi ise yine son yıllarda tanımlanmıştır [7,8].HCV hepatotrof ve lenfotrof bir virüstür [16]. HCV ve lenfoma birlikteliğinde açıklama olarak HCV'nin periferik kanda mononükleer hücrelerde bulunuşu, bu şekilde B lenfositlerinin kronik uyarımı, önce poliklonal ardından monoklonal proliferasyonuna yol açması durumu ileri sürülmüştür [16].Lenfoproliferatif hastalıklardan MM ile HCV ilişkisini araştıran çok sayıda çalışma yoktur. Yapılmış olan bu çalışmalar irdelendiğinde MM ve HCV ilişkisi birbirleri ile çelişkili sonuçlar içerdiği gözlenmektedir.Bu çalışmada, değişik ülkelerde yapılmış, az sayıda ve sonuçların çelişkili olduğu çalışmalardan yola çıkarak, İstanbul Tıp Fakültesi kliniklerinde MM tanısı konulmuş hastalarda HCV infeksiyonu varlığının serolojik ve moleküler olarak araştırılması amaçlandı.Materyal ve metod:Multiple myeloma tanısı konulan 50 hasta ve bu hastalarla benzer yaş ve cinsiyette hastaneye çeşitli nedenlerle yatırılan 20 kontrol vakası alınması planlandı.Hastaların serumları 'MikroElisa İnogenetics' yöntemi ile Anti-HCV ve 'Roche Diagnostic HCV RNA Cobas Monitor' kiti ile de HCV - RNA ları araştırıldı.Bulgular:50 MM' lu ve 20 kontrol grubu hastaların serumları incelendi. Serolojik araştırmaların sonucunda hastaların hiçbirinde anti HCV antikor pozitifliğine rastlanmadı. 20 MM' lu hastanın HCV RNA PCR sonuçları da negatif bulundu.Sonuç ve yorum:Bizim elde ettiğimiz sonuçlar, MM ve HCV ilişkisi ile ilgili tartışmada hastalık virüs ilişkisinin olmadığı yönündeki görüşle uyumludur. Buna rağmen bu çalışmamızla birlikte Türkiye' den MM ve HCV ilişkisini belirleyebilme amacıyla daha çok hasta sayısı içeren ve benzer yönteme dayanan çalışmalar doğrultusunda daha kesin düşünce üretilebileceği kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Backgraund and Aims:Multiple myeloma (MM) is a member of the group of B cell lymphoproliferative disease. MM arises from a clonal proliferation of plasma cells in bone marrow (BM). In the presence of clinical paraproteinemia, it is characterized by BM failure, bone lesions and renal failure [1].Some findings indicate that genetical and environmental factors may play role in the etiology of MM, though it is uncertain. Tumor genes, adhesion molecules and cytokines are known to be involved collectively or independently in the pathogenesis of MM which is the malignant disorder of mature B cells [31]. In recent years, detection of DNA of a virus, named as Kaposi Sarcoma Virus (KSV) or Human Herpes Virus Type 8 (HHV-8), in the dendiritic cells which is obtained from bone marrow of MM patients supports that viruses may play role in the etiopathogenesis of MM [5,6]. During the the past two decades, relationship between the viruses and malignant diseases have become striking after discovery of association of lymphoproliferative diseases and many viruses such as Epstein-Barr virus (EBV), human T-cell lymphotropic virus 1 (HTLV1), human immuno-deficiency virus (HIV 1 ve 2) and HHV-8. The relationship between Hepatitis C virus (HCV) and lymphoma have been defined recently [7,8].HCV is a hepatotrophic and lymphotrophic virus [16]. The presence of HCV in peripheric blood mononuclear cells leading to stimulation, then firstly policlonal and subsequently monoclonal proliferation of B lymphocytes is suggested as an explanation for the association between HCV and lymphoma [16].There is not so many studies which investigate the relationship between HCV and MM, a lymphoproliferative disease. When the studies that investiagated the relationship between HCV and MM are analyzed, the results of findings are observed to be conflicting.In this study based on few recent studies with conflicting findings performed in different countries, we aimed to investigate the presence of HCV infection serologically and molecularly in patients diagnosed with MM in the clinics of Istanbul Faculty of Medicine.Materials and Methods:Fifty MM patients and age- and sex-matched 20 control who were hospitalized because of any disease other than MM were enrolled in our study. Anti-HCV was investigated by 'MikroElisa Ä°nogenetics' method and HCV-RNA was investigated by 'Roche Diagnostic HCV RNA Cobas Monitor' kit in the serum of patients.Results:The serums of 50 MM and 20 control patients were investigated. Anti HCV antibody positivity was found in none of the patients after serological examination. HCV RNA PCR results of 20 MM patients were found to be negative.Conclusions:Our findings are consistent with the opinions that suggest no relationship between MM and virus. After this study, because of aiming to determine the relationship between MM and HCV in Turkey, we think that more certain opinions could be generated by the studies involving more patients and based on same method.