Çocuklarda manyetik rezonans görüntülemede sedasyon uygulamalarının güvenilirliği
Safety of sedation administrations for children undergoing magnetic resonance imaging
- Tez No: 225265
- Danışmanlar: PROF. MEHMET ALİ TAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Manyetik rezonans görüntüleme (MRG) radyasyon içermediği için ve diğer görüntüleme yöntemlerine kıyasla anatomik yapı hakkında daha ayrıntılı bilgi verdiği için pediatristler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak bu işlemin başarıyla tamamlanabilmesi için hastanın uygun bir şekilde immobilizasyonu sağlanmalıdır.Amaç ve Yöntem: Çalışmamız temel olarak sedasyon uygulanan ve klinik takibi güç olan çocuklarda ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilen komplikasyonların sıklığını ve türünü belirlemeyi amaçlamıştır Bu amaçla Ocak-Haziran 2008 dönemleri arasında MRG yapılması planlanan ve bu amaçla sedasyon uygulanan ASA I ve II grubuna giren 112 hasta değerlendirilmiştir.. Sedasyon uygulanan 112 hastanın 8'inde (%7) işlem yetersiz sedasyon nedeniyle iptal edilmek zorunda kalınmıştır. Bunun yanında hastaların 22'sinde(%20) işleme bağlı komplikasyonun görülmüş olması tanı koymak amacıyla yapılan masum bir görüntüleme yönteminin aslında önemli riskler taşıdığını düşündürmektedir. 7 hastada (%6) ciddi hipoksi (Oksijen saturasyonu %92'den düşük) gözlenmiş olması da uyarıcı bir sinyal olarak değerlendirilmiştir.Sonuç: Bu çalışmada Pediatristlerin korktuğu komplikasyonları önlemek ve tekrarlanan çekimler ile iptal edilen işlemler nedeniyle ortaya çıkan ekonomik ve işgücü kayıplarını azaltmak için MRG gibi çocuklarda oldukça sık uygulanan işlemler için sedasyonun daha profesyonelce uygulanması gerektiğini ortaya çıkarmış olduk .
Özet (Çeviri)
Introduction: Magnetic Resonance Imaging is chosen often by pediatrician because of it has no radiation and it provides more detailed data about body anatomical structure in comparison to other imaging methods. But it is obtained to immobilize patient rightly for completing the procedure successfullyAim and Methods: In this study we aimed that to determine frequency and variety of complications in the children who taken sedation and clinical following is hard. For this purpose 112 patients in ASA group I and II who performed MRI and who applied sedation are evaluated between January and June 2008. Procedure had to cancel 8 (7%) of all 112 patients who applied sedation because of their insufficient sedation. It?s thinking that the harmless procedure for using diagnoses actually has to important risk because of occurring complication due to procedure at 22 (20%) patients. It?s accepted as a warning signal that occurring severe hypoxia (Oxygen saturation below 92%) in 7(6%) patientsConclusion: In this study we exposed to needing of applying sedation more professionally to children for MRI procedure because of to prevent complications that frightened pediatricians and to reduce productive power missing and economic missing which occurring by repeated procedure due to cancellation.