Yardımcı üreme tekniği uygulanan sikluslarda endometriyal kalınlık ve ekojenitenin gebelik sonuçlarına olan etkisi
The effect of endometrial thickness and echogenity on pregnancy outcomes in assisted reproductive technique cycles
- Tez No: 225266
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Yardımcı üreme tekniklerinde implantasyon başarısını belirleyen ana unsurlar transfer edilen embriyoların kalitesi ve endometriumun reseptivitesidir. Endometriyal reseptivitenin değerlendirilmesinde kesin bir kriter hala belirlenememiştir. Ultrason son 20 yıldır infertil hastaların izleminde uygulanan non-invaziv bir yöntemdir. İlk başlarda foliküler gelişimi ve ovulasyon zamanını belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Daha sonra siklus boyunca endometriyal kalınlık ve ekojenitede değişiklikler olduğu fark edilmiştir. Bu çalışmada endometriyal kalınlığının ve ekojenitenin YÜT sonuçlarına olan etkisinin araştırılması planlandı. Bununla birlikte uygulanan farklı ovulasyon indüksiyon protokollerinin, endometriumun ultrasonografik özellikleri ve gebelik sonuçları açısından karşılaştırılması amaçlandı.Çalışmamızda embriyo transferi yapılmış 241 olgu değerlendirildi. Preovulatuar dönemde hCG enjeksiyon gününde endometriumları ölçüldü ve ekojenik görünüme göre trilaminar, izoekojen ve hiperekojen olarak sınıflandırıldı. Aynı gün serum östradiol, progesteron ve luteinizan hormon seviyeleri değerlendirildi. Endometriyal kalınlıklar ? 8 mm, 8-14 mm, ve ?14 mm olmak üzere üç gruba ayrıldı. Bu gruplar kendi aralarında gebelik oranları açısından karşılaştırıldı. Ovulasyon indüksiyonunda kullanılmış olan long ve antagonist protokoller gebelik sonuçları ve endometriyal bulgular açısından karşılaştırıldı. Gebeliğin elde edildiği olguların demografik ve endometriyal özellikleri diğer olgularla kıyaslandı.Endometriyal kalınlık ve ekojenitelere göre belirlenmiş olan gruplardaki gebelik oranları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Uygulanan iki farklı protokolde elde edilen endometriyal özellikler ve gebelik oranları arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi. Endometriumun preovulatuar dönemde yapılan ultrasonografik değerlendirmesinin tedavi prognozunu öngörmede etkili olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The embryo quality and the endometrial receptivity are the major factors determining the success of assisted reproductive techniques. The exact criteria to assess endometrial receptivity has not been found yet. Ultrasound is a non-invasive method of following-up infertility patients being used for the last 20 years. At the beginning it was used to determine follicular maturation and the time of ovulation. Than the differences of endometrial thickness and echogenity throughout the cycle are realised. In this study our aim is to assess the effect of endometrial thickness and echogenity on pregnancy outcomes in asssisted reproductive technique cycles. In addition to that we have planned to compare the different stimulation protocols according to endometrial characteristics and pregnancy outcomes.In this study we evaluated 241 embryo-transfer cycles. The preovulatory endometrial thickness is measured on the day of hCG injection, and the cycles are gouped according to endometrial echogenity as trilaminar, isoechogen and hyperechogen. At the same day serum estradiol, progesterone and luteinizing hormon levels are evaluated. Also the endometrial thicknesses are classified into three groups as ? 8 mm, 8-14 mm and ?14 mm. These three groups are compared with each other according to pregnancy outcomes. The long and antagonist protocols used in ovulation induction are compared according to pregnancy outcomes and endometrial findings. The conception and non-conception cycles are evaluated in the aspect of demographic characteristics and endometrial findings.There is no statistically significant difference between the endometrial thickness and echogenity groups. The difference between long and antagonist protocol cycles in endometrial findings and pregnancy rates is not statistically significant. As a result, the preovulatory ultrasonographic endometrial assesment has no role in predicting the assisted reproductive treatment outcome.