Alterne form irritabl barsak sendromlu hastaların ishal ve kabızlık dönemlerinde yemek sonrası trombositten fakir plazmada 5-hidroksitriptamin düzeyleri değişiyor mu?
Does the platelet depleted plasma 5-hydroxytryptamine concentration following meal ingestion differ between diarrhea period and constipation period of alternating type irritable bowel syndrome patients?
  1. Tez No: 225271
  2. Yazar: FATMA KARAGÖZ ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN KAYMAKOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Giriş ve Amaç: Serotonin (5-hidroksitriptamin [5-HT]) ? modüle edici ajanların irritabl barsak sendromu (İBS) tedavisindeki başarıları, 5-HT'nin İBS'deki rolünü değerlendiren çalışmaları teşvik edici olmuştur. Karbonhidrattan zengin bir yemek sonrası trombositten fakir plazmada 5-HT konsantrasyonları ve gastrointestinal semptomlar ishal-baskın İBS hastalarında, kabızlık-baskın İBS hastalarında ve sağlıklı bireylerde farklılık gösterebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, alterne form İBS'li hastaların kabızlık ve ishal dönemlerinde açlık ve tokluk sırasında trombositten fakir plazmada 5-HT konsantrasyonlarını ölçmek, gastrointestinal semptomatoloji ile ilişkisini değerlendirmek ve hastaların kabızlık ve ishal dönemleri ile kontrollerin sonuçlarını karşılaştırmaktır.Materyel ve Metod: Dönüşümlü olarak ishal ve kabızlık semptomları olan 9 İBS hastası (K/E: 7/2, 18-43 yaş arası; ortanca yaş: 33) ve 9 sağlıklı kontrol (K/E: 7/2, 18-46 yaş arası; ortanca yaş: 33), bu kesitsel çalışmaya alındı. Standart karbonhidrattan zengin (457 kcal) bir yemekten bir saat önce bir kez ve yemek sonrası yarım saat aralar ile 3 saat boyunca trombositten fakir plazmada 5-HT konsantrasyonları ölçüldü. Hastalarda bu ölçümler kabızlık ve ishal dönemlerinde olmak üzere iki kez yapıldı. Serum 5-HT konsantrasyonu, elektrokimyasal dedektörün kullanıldığı ?high-performance liquid chromatography? yöntemi ile ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: Therapeutic successes with serotonin (5-hydroxytryptamine [5-HT])-modulating agents encouraged re-examination of the role of 5-HT in irritable bowel syndrome (IBS). Platelet-poor plasma 5-HT concentrations and gastrointestinal symptoms after a carbohydrate-rich meal may differ in diarrhea-dominant IBS patients, constipation-dominant IBS patients and healthy subjects. Our aim was to measure concentrations of platelet-poor plasma 5-HT and to assess any relationship to gastrointestinal symptomatology under fasting and fed conditions in patients with alternating type IBS during both constipation and diarrhea periods seperately and to compare the results of both periods eachother and with the results of control subjects.Materials and Methods: Nine IBS patients with alternating diarrhea and constipation symptoms (Female/Male: 7/2, aged 18-43 years; medain age 33) and 9 healthy controls (Female/Male: 7/2, aged 18-46 years; median age 33) enrolled in this cross-sectional study. Serial platelet-poor plasma 5-HT concentrations were measured for one hour under fasting condition and for 3 hours after a standart carbohydrate meal (457 kcal). Patients underwent same measurements during both their constipation and diarrhea periods seperately. Serum 5-HT concentrations were determined by high-performance liquid chromatography with electrochemical detector.