Spontan asit infeksiyonu, periton karsinomatozu ve periton tüberkülozunda idrar stripi ile lökosit esteraz aktivitesi tayini
Determination of leukocyte esterase activity in spontaneous ascites infection, malign ascites and peritoneal tuberculosis by urinary strip
  1. Tez No: 225272
  2. Yazar: YAŞAR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖKTEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Spontan asit infeksiyonu (SAİ), asitte polimorfonükleer hücre (PNL) sayısının >250/mm3 olmasıdır. Özellikle sirozlu hastalarda sık rastlanan ve hızla tanı konup, ampirik antibiyoterapi başlanması gereken bir komplikasyondur (1-4). Erken antibiyoterapiye başlanmadığı takdirde mortalite oranı %30-50 arasında bildirilmektedir (5). Son dönemde yapılan çalışmalarda idrar stripi (İS), SAİ tanısında hızlı bir alternatif tanı yöntemi olarak ön plana çıkmaktadır (10-15). Çalışmamızda İS'nin SAİ'deki tanısal değeri araştırılmıştır. Ayrıca peritonitis karsinomatoza ve periton tüberkülozu olan hastlarada da idrar stripinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Metod: Çeşitli nedenlere bağlı asiti olan toplam 245 hastadan 301 asit örneği alınmış olup, alınan asit örneklerinde otomatik kan sayım cihazı ile PNL sayısı bakılmış ve eş zamanlı olarak idrar stripi (Multistix 10 SG Bayer Diagnostics, Bridgend, UK) ile de lökosit esteraz aktivitesi (LEA) bakılmıştır. Bu ikisi arasındaki korelasyon metodolojik yöntemlerle değerlendirilmiştir.Bulgular: Portal hipertansif grupta 190 hasta olup, bunlardan 56 tanesine kontrol parasentez yapılmış olup, toplamda 246 asit değerlendirilmiştir. Peritonitis karsinomatoza grubunda 47 asit, periton tüberkülozu grubunda 8 asit incelenmiştir. Portal hipertansif gruptaki 190 hastadan, toplam yapılan 246 asitin İS ile analizinde; İS'nin SAİ tanısındaki duyarlılığı: %96.5, özgüllüğü: %98.5 (p250/mm3 olan 28 hastanın 4'ünde (%14.3) İS ile LEA 2-3(+), 24'ünde (%85.7) İS ile LEA 0-1(+), asit PNL250/mm3 saptanmıştır ve hastaların hepsinde İS ile LEA 0-1(+) saptandı.Sonuç: İS ile LEA tayini, SAİ tanısında hızlı ve alternatif bir tanı yöntemi olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Spontaneous ascites infection (SAI) is defined as the presence of polymorphonuclear leukocytes (PNL)>250/mm3 in the ascites. It is an especially prevalent complication in cirrhotic patients in which rapid diagnosis and start of empirical antibiotherapy is essential (1-4). When there is failure in the start of early antibiotherapy, mortality rate is reported as 30-50% (5). In the recent studies, the use of urinary strip (US) is suggested as a rapid alternative diagnostic tool (10-15). In our study, we examined the diagnostic utility of US in SAI. Also, we aimed to evaluate the US in peritonitis carcinomatosa and tuberculosis peritonitis.Method: A total of 301 ascites specimen is collected from 245 patients having ascites due to multiple reasons. PNL number is determined by automatic blood counting device while leukocyte esterase activity (LEA) is determined by urinary strip (Multistix 10 SG Bayer Diagnostics, Bridgend, UK). The correlation in between is evaluated by methodological modalities.Results: There were 190 patients in portal hypertensive group. In 56 of them control paracentesis were performed so that 246 ascites sample were evaluated. In peritonitis carcinomatosa group, 47 ascites and in tuberculosis peritonitis group, 8 ascites were examined. In 246 ascites patients in the portal hypertension group, sensitivity of US was 96.5%, specificity was 98.5% (p 250/mm3, 4 (14.3%) had LEA 2-3(+), 24 (85.7%) had LEA 0-1(+); all 19 patients (100%) having PNL250/ mm3 and in all of the patients LEA was detected as 0-1 (+) by US.Conclusion: LEA determination by US can be used as a rapid and alternative diagnostic test in SAI diagnosis.