İrritabl barsak sendromlu hastalarda alfa-2 adrenerjik reseptör gen polimorfizmi
Alpha-2 adrenergic receptor gene polymorphism in irritable bowel syndrome
- Tez No: 387897
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: İrritabl barsak sendromu (İBS) multifaktöryel fonksiyonel bir gastrointestinal sistem hastalığı olup dünya popülasyonunun %10'dan fazlasını etkilemektedir. Son yıllarda İBS patofizyolojisinde genetik etkileşimler çeşitli çalışmalarla araştırılmıştır ancak muhtemel ırksal ve etnik farklılıklardan dolayı çalışmaların sonuçları çelişkilidir. Adrenerjik sistem, gastrointestinal fonksiyonların düzenlenmesinde oldukça önemli etkilere sahiptir ancak literatürde bu sistemin İBS oluşumuna genetik katkısını araştıran sadece birkaç çalışma vardır. Bu çalışmanın amacı, İBS patofizyolojisindeki bu gri alanı ve ADRA2A geni promoter bölgesinde yer alan C-1291G polimorfizminin hastalık etiolojisindeki yerini araştırmaktır.Metod: Bu prospektif vaka-kontrol çalışmasına Roma III kriterlerine göre seçilmiş 100 İBS hastası ve yaş ve cinsiyet uyumlu 100 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Vakalar ADRA2A geni promoter bölgesi PCR amplifikasyon yöntemi ile genotiplendirilmiş ve Big Dye Terminatör V3.1 kullanılarak sekanslama yapılmıştır. C-1291G polimorfizmi için elde edilen sekanslar BioEditsoftware 7.0.5.3. kullanılarak analiz edilmiştir. Hasta ve kontrol grubunun hem allel, hem de genotip frekansları karşılaştırılmıştır. Çalışma öncesi Üniversite Etik Kurul onayı alınmıştır.Sonuçlar: Çalışmanın sonuçları, ADRA2A geninde yer alan C-1291G polimorfizminin hasta ve kontrol gruplarında farklı olmadığının göstermektedir. Hasta ve kontrol gruplarında C allel frekansı sırası ile %72 ve %75, G allel frekansı %28 ve %25 olarak bulundu (p>0.05). Hasta grubunda C1291C, C1291G ve G1291G genotipleri sırası ile %51, 48 ve %1 olarak saptanırken, kontrol grubunda %50, 44 ve %6 idi (p>0.05). İBS ve hasta grubunda polimorfizm taşımayanlar ve taşıyanlar arasında da anlamlı fark saptanmadı. İBS hastalarının alt grup analizi yapıldığında 70 hastanın kabızlık predominant ( K-İBS), 27 hastanın alterne form İBS (A-İBS) ve 3 hastanın ishal predominant İBS (İ-İBS) olduğu görüldü.Tartışma: Sonuçlarımız, Türk populasyonunda ADRA2A C-1291G polimorfizmi ile İBS arasında anlamlı ilişki olmadığının göstermektedir. Çalışmamızdaki K-İBS hasta sayısının oldukça fazla ve İ-İBS hasta sayısının çok az olması, çalışmanın sonucunu etkilemiş olabilir çünkü ADRA2A barsakta antisekratuvar etki göstermekte ve muhtemelen İ-İBS'nin patogenezinde etkili olmaktadır. Adrenerjik sistemin İBS patogenezindeki yerini saptamak için İ-İBS hastalarını sayıca daha çok olduğu yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Aim: Irritable bowel syndrome (IBS) is a multifactorial functional gastrointestinal disorder affecting more than %10 of world population. In recent years, the genetic component in pathophysiology of IBS has been investigated in different studies with conflicting results, probably due to racial and ethnic differences. Adrenergic system plays an important role in regulation of gastrointestinal functions but surprisingly genetic contribution of this system has been evaluated only in a few studies. The aim of this study was to examine the gray area in pathophysiology of irritable bowel syndrome and the potential impact of C-1291G polymorphism in ADRA2A gene promoter region in etilogy of the disease .Method: This prospective case control study included 100 IBS patients diagnosed according to Rome III criteria and 100 healthy controls adjusted for sex and age. The subjects were genotyped by using PCR amplification of the promoter region of ADRA2A gene and BigDye Terminator V3.1 was used for DNA sequencing. The obtained sequences for C-1291G polymorphism were analyzed using BioEditsoftware, version 7.0.5.3. Both the allel and genotype frequencies were compared in patient and control groups. The study was approved by university ethical committee.Results: Our data showed that C-1291G polymorphism in ADRA2A adrenergic receptor gene was not different in both patient and control groups. The frequency of C allel was 72% and 75%, G allel was 28% and 25% in patient and control groups respectively (p>0.05). We found the frequencies of C1291C, C1291G and G1291G genotypes as 50, 44 and 6% in patient group and 51, 48 and 1% in control group respectively (p>0.05). We could not also find a significant difference between the wild and non-wild type gene status between the IBS and control groups. The subgroup analysis of patients revealed that 70 patients were constipation-predominant (C-IBS), 27 patients were alternating diarrhea and constipation (A-IBS) and 3 patients were diarrhea predominant IBS (D-IBS).Conclusion: The results of our study showed us that there was no significant association between ADRA2A C-1291G polymorphism and IBS in Turkish Population. The high number of C-IBS and very low number of D-IBS patients might be the reason for statistical non significance since ADRA2A is found to be responsible for mediating intestinal antisecretory action and probably is involved in pathogenesis of D-IBS. Futher investigations with a higher number of D-IBS patients might be usefull in identifiying the genetic contribution of adrenergic system to the pathogenesis of IBS.