Hastane yöneticilerinin yönetici işlevlerine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesi (Ankara il merkezi örneği)
The evaluation of viewpoint of hospital managers in relation to manager?s functions
  1. Tez No: 225378
  2. Yazar: AYŞE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 267
Özet
Araştırmanın amacı, hastane yöneticilerinin yönetici işlevlerine ilişkin görüşlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmanın evreninin Ankara il merkezinde buluna hastanelerde çalışan hastane yöneticileri (başhekim, başhekim yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı, başhemşire, başhemşire yardımcısı) oluşturmuştur. Araştırma Eylül- Haziran 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir.Araştırmada tanımlayıcı tipte olan veri toplama aracı olarak Prof. Dr. Ömer Peker'in Yönetici eğitimi kitabında yer verdiği anket kullanılmıştır. Araştırmada cinsiyet, yaş, eğitim durumu, yöneticilik görevi, yönetici olarak çalışma süresi, hastanenin yatak durumu, hastanenin türü ve mülkiyetine göre yönetsel işlevler ile ilgili görüşlerine başvurulmuştur. Yönetsel işlevler olarak karar verme, planlama, örgütleme, yürütme, iletişim, uyumlaştırma, lider yöneticilik, isteklendirme, halkla ilişkiler, denetleme, araştırma geliştirme olarak değerlendirilmiştir. Veriler, bilgisayara elektronik ortamda girilişinden sonra uygun istatistiksel analizler ile değerlendirilmiştir.Araştırma sonucunda hastane yöneticilerinin tüm personelin yetki ve sorumluklarını belirleyebilme, hastanedeki madde ve kaynakları verimli bir şekilde kullanma yüksek düzeyde önem verdikleri görülmüştür. Bunun yanında hastane yöneticilerinin en fazla lider yöneticilik işlevine ilişkin yeterlilik düzeylerinin birbirine benzediği görülmektedir.Hastane yöneticilerinin göreve atanma kriterleri belirlenirken bilgi, beceri ve eğitimi dikkate alınarak yapılması gerektiği söylenebilir. Ayrıca hastane yöneticilerinin yönetsel kararları verirken gerekli bilgi ve beceriye sahip olması gerektiği görüşünden yola çıkarak yönetici grubunun eğitiminin de gerekli olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the viewpoint of hospital managers in relation to managers? functions. The population of the study comprises of hospital managers such as head of physicians, vice head of physcians, principals, vice principals, head of nurses and vice head of nurses who work in hospitals located in the centrum of Ankara province. The research were carried out through June and September 2007.The questionnaire used in the research has a descriptive feature and taken from a book titled Training of Managers which belongs to Prof. Dr. Ömer Peker. The viewpoints of hospital managers in relation to managerial functions were collected by considering gender, age, educational level, managerial position, working duration as a manager, hospital bed occupancies and type of hospital properties within the scope of research. Decision making, planning, organising, executing, communication, harmonisation, leadership in management, incentives, public relations, supervision and R&D were defined as managerial functions in research. The data collected in the research were transferred to computer environment, and assessed by using suitable statistical analysis.The results of the research show that hospital managers has given a great importance on determining of personnel?s authorities and responsibilities and efficiently using of hospital material and resources. Additionally, It could be seen that hospital managers were similar to each other according to competency level in leadership functions at best.It should be said that knowledge, skill and educational level have to take into account while defining assignment criteria of hospital managers. Furthermore, It shall be given managerial training to them for the reason that hospital managers need to have required knowledge and skills while making managerial decisions.