Otopsi sonucu alınan karaciğer doku örneklerinde kadmiyum, kurşun, bakır ve çinko düzeyleri
Determination of cadmium, lead, copper and zinc levels in autopsy liver tissue
  1. Tez No: 225408
  2. Yazar: SERVET BİRGİN İRİTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Kimya, Forensic Medicine, Chemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Yapılan çalışmanın amacı, çevrede yaygın olarak bulunan ve çeşitli nedenlerle maruz kaldığımız kadmiyum ve kurşun gibi toksik metaller ile çinko ve bakır gibi esansiyel elementlerin otopsi karaciğer dokularındaki düzeyinin belirlenmesidirÇalışmamızda, Ankara Adli Tıp Kurumu'na gelen 119 ölüm vakasından toplanan otopsi karaciğer dokusu örneklerinde iz element ve toksik metal düzeyleri belirlenebilmesi amacıyla analiz yöntemi kuruldu. Analiz öncesi mikrodalga fırında nitrik asitle yakılan örneklerde kadmiyum ve kurşun düzeyini belirlemek için Grafit Fırınlı Atomik Absorbsiyon Spektrometresi, bakır ve çinko iz elementleri içinse Alevli Atomik Absorbsiyon Spektrometresi kullanıldıOtopsi karaciğer dokusunda bakır düzeyi ortalama 29,55± ppm, çinko düzeyi 216,14± ppm, kurşun düzeyi 393,72± ppb ve kadmiyum düzeyi 4927,28± ppb olarak ölçüldü. Bulunan sonuçlar ile örneklere ait cinsiyet, yaş, BKİ, yerleşim yeri, meslek ve sigara alışkanlık bilgileri arasındaki korelasyon SPSS 15.0 istatistik programı ile değerlendirildi. Değerler anlamlı bulunduCinsiyet ile metal düzeyleri arasındaki korelasyonu belirlemek amacı ile yapılan istatistikler sonucunda erkeklerdeki kurşun ve bakır birikimi kadınlardan yüksek bulundu. Bakır için yaş ilerledikçe anlamlı azalma olduğu görüldü. Metal düzeyleri ile BKİ arasında negatif korelasyon gözlendi. Yerleşim yerine göre yapılan değerlendirmede şehir merkezlerinde yaşamış bireylere ait karaciğer dokusu örneklerinde kurşun düzeylerinin şehir dışında yaşayanlardan anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü. Riskli meslek grupları için değerlendirildiğinde karaciğer dokusunda metal düzeyinin herhangi bir şekilde değişmediği gözlendi. Sigara kullanmış bireylere ait otopsi karaciğer dokusu örneklerinde bakır, kurşun ve kadmiyum düzeyi anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the level of cadmium and lead toxic metals with zinc and copper trace elements in the liver tissues of the autopsy cases.Trace elements and toxic metal levels were determined in the liver tissues of the 119 autopsy cases and tissue samples were ignited in microwave oven with nitric acid before the analysis. Lead and cadmium toxic metals were analyzed by Graphite Furnace Atomic Spectrometry; copper and zinc trace elements were analyzed by Flame Atomic Absorption Spectrometry.Average copper level in liver tissue was found as 29,55± ppm, zinc was found as 216,14± ppm, lead was found as 393,72± ppb and cadmium was found as 4927,28± ppb. Metal levels were assessed with individual information by using SPSS 15.0 statistical programme.As a result of the metal levels correlation with sex; copper and lead levels in men were found greater than in women. There was significant decrease in copper levels with age. Negative correlation was found between BMI and copper levels. There was significant increase in lead levels in city dwellers than in rural areas. There was no correlation found between metal levels and occupations of the individuals. Significant increase in copper, lead and cadmium levels were observed of smokers? liver tissues.