Kedi ve köpeklerde ekstremite uzun kemiklerinin diyafizer kırıklarının sağaltımında uygulanan biyolojik osteosentez tekniklerinin klinik değerlendirilmesi
The clinical evolution of biological osteosynthesis techniques for repair of diaphyseal fractures of extremity long bone in dogs and cats.
- Tez No: 225409
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Veteriner Hekimliği, Orthopedics and Traumatology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma; 2005-2007 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne getirilen, klinik ve radyolojik muayeneler sonrasında, ekstremite uzun kemiklerinde diyafizer kırık belirlenen değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki 17 köpek ve 3 kedi olmak üzere toplam 20 olguda gerçekleştirildi.Çalışmanın amacı, farklı biyolojik osteosentez yöntemleri kullanılarak sağaltımı yapılmış diyafizer kırıkları değerlendirmektir. Çalışmadaki 20 olguda 11 tibia, 7 R/U ve 2 femur kırığı belirlenmiştir. Primer sağaltım yöntemi olarak 6 olguda destekli bandaj uygulaması, 3 olguda eksternal akrilik fiksatör ve 11 olguda biyolojik plak ostesentez yöntemleri kullanıldı.Biyolojik osteosentez yöntemlerinin kullanıldığı kırık sağaltımlarında; kabul edilebilir iyileşme süresi, kabul edilebilir ekstremite fonksiyonu ve daha düşük oranda komplikasyon ile sonuçlanma beklenir. Olguların 2-4 hafta ara ile klinik ve radyografik kontrolleri yapıldı. Bu dönemde 18 olguda ikinci bir sağaltım prosedürüne gerek kalmadan fonksiyonel iyileşme gözlenmiştir.Komplikasyon belirlenen 2 olgudan akrilik eksternal fiksatör kullanılan olguda ateşli silah ile yaralanmaya bağlı olarak yüksek enerjili bir travmanın yarattığı nekroz nedeniyle, ilgili ekstremitenin amputasyonu yapıldı. Diğer olguda kullanılan LC-DCP plak ikinci bir travma nedeniyle eğildiği için, plağın uzaklaştırılması zorunlu oldu.Çalışma olgularında postoperatif dönemde enfeksiyon ile karşılaşılmadı.
Özet (Çeviri)
This clinical study was performed on 17 dogs, 3 cats total 20 cases in different breed, age and sex which were referred to University of Ankara Faculty of Veterinary Medicine Clinics of Orthopaedics and Traumatologia between 2005 and 2007. After clinical and radiographical evaluations, diaphyseal fractures in extremity long bone were determined.The objective of this study was to determine out-come for dogs and cats with diaphyseal fractures in which biological ostheosynthesis techniques were used for fracture repair. Seventeen of twenty patient were dogs and three of twenty patient were cats. 11 tibial,7 Radıus-ulna, 2 femoral fractures were assessed. External skeletal fixation was used for three cases. External coaptation for primary fixation was used for six cases. Biological plate osteosynthesis techniques were used for 11 cases.Use of biological osteosynthesis techniques would result in acceptable healing times ,acceptable limb function, and less complication.Follow-up radiographs obtained after two to four weeks. Fractures healed without to need for second procedure in eighteen cases. We detected complication in two case.We performed amputation in one case that was determined complication because of the necrosis. This case was high energy accident (gun shot) in a dog. Second case with complication which was affected new accident