Hipotiroidizmin kardiyak performans üzerindeki etkisine beta 3 adrenoreseptörlerin olası katkısı
The possible contribution of beta 3 adrenoceptors to the effect of hypothyroidism on cardiac performance
- Tez No: 225424
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TANJU ÖZÇELİKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hipotiroidizm kalpte bradikardi, kardiyak output ve kontraktilitede azalma, yapısal ve regülatör gen ekspresyonlarında değişime yol açmaktadır. Tiroid hormon eksikliği kalpte ß1- ve ß2-AR dansitesini azaltarak katekolaminlere karşı duyarlılığı ve yanıtverirliği bozmaktadır. Buna karşın, ß3-AR'lerin bu patolojideki rolü bugüne kadar araştırılmamıştırÇalışmamızda hipotiroidizmde ß3-AR'lerin rolünü araştırılmak için, metimazol ile hipotiroidizm oluşturulan sıçanlarda in vivo hemodinamik parametrelere ve ß-AR aracılı yanıtlara; ß-AR alttipleri, eNOS, Gi?2 ve Gi?3 mRNA ekspresyonlarına bakılmıştır Kontrol ve hipotiroidili sıçanların beden ağırlıkları deney sonunda anlamlı farklı bulunmuştur (kontrol, 432.3±11.1; hipotiroidili, 225.9±3.2). Hipotiroidili sıçanlarda ortalama arteriyel kan basıncı (kontrol, 65.1±5.1; hipotiroidili, 41.7±2.4), kalp atım hızı (kontrol, 242±14; hipotiroidili, 141±5), sol ventrikül basıncı (kontrol, 104±3; hipotiroidili, 80±5), +dp/dt (kontrol, 3515±113; hipotiroidili, 1939±211) ve -dp/dt (kontrol, 3294±170; hipotiroidili, 1789±174) değerlerinin anlamlı olarak azaldığı görülmüştür. İzole papiller kas preparatında BRL37344 (selektif ß3-AR agonist) negatif inotropi yaparken, izoprenalin (nonselektif ß1- ve ß2-AR agonist) ve noradrenalin (selektif ß1-AR agonist) pozitif inotropik etki meydana getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypothyroidism results in bradicardia, decreased cardiac output and contractility and the changes in the expression of both structural and regulatory genes. Thyroid deficiency causes decreased sensitivity and responsiveness to catecholamines by reducing the ß1- and ß2-AR density. However, the role of ß3-ARs in hypothyroidism has not been studidedTo investigate the role of ß3-ARs in hypothyroidism in vivo hemodynamic parameters, ß-AR mediated responses and mRNA expressions of ß-AR subtypes, eNOS, Gi?2 and Gi?3 were determined in methimazole induced hypothyroid ratsAt the end of experiment, the body weights of hypothyroid rats was found significantly decreased (control, 432.3±11.1; hypothyroid, 225.9±3.2). The mean arterial pressure (control, 65.1±5.1; hypothyroid, 41.7±2.4), heart rate (control, 242±14; hypothyroid, 141±5), left ventricle developed pressure (control, 104±3; hypothyroid, 80±5), +dp/dt (control, 3515±113; hypothyroid, 1939±211) and -dp/dt (control, 3294±170; hypothyroid, 1789±174) were decreased significantly in hypothyroid rats compared to controls. While BRL37344 (selective ß3-AR agonist) revealed negative inotropic effect, isoprenaline (nonselective ß1- and ß2-AR agonist) and noradrenaline (selective ß1-AR agonist) showed positive inotropic effect on isolated papillary muscle preparation.