Bir tıp fakültesi hastanesinde elektromanyetik alan haritası çıkarılması ve elektromanyetik alan bulunan yerlerde çalışanların sağlık durumları
Electromagnetic field mapping and health status of workers exposed to electromagnetic fields in a university hospital
  1. Tez No: 225439
  2. Yazar: MUSTAFA NECMİ İLHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ÇÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Günümüzde sağlık bilimleri ve bu alanda kullanılan teknoloji hızla ilerlemekte, ayrıca bu teknolojinin kullanımı da hızla artmaktadır. Sağlık alanında kullanılan teknoloji hem hizmeti sağlayanları hem de hizmetten yararlananları etkilemektedir. Öte yandan bu durumun beraberinde bazı sorunları da getirmesi doğaldır. Bunlardan bir tanesi de elektrikle çalışan tüm cihazlarda ortaya çıkan EMA'lardır. EMA'ların çalışanların sağlığı üzerindeki etkilerini ortaya çıkarmak, ilgili kişileri ve kurumları konudan haberdar etmek gerekmektedir. Bu araştırmanın amacı bir üniversite hastanesinin elektromanyetik alan haritasını çıkarmak ve hastanede elektromanyetik alan bulunan yerlerde çalışanların sağlık durumlarını belirlemektir.2005 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Gazi Hastanesi'nde gerçekleştirilen çalışma tanımlayıcı tiptedir. Elektromanyetik Alan Haritası Çıkarılması için tüm hastane binası ve dekanlık binasında ölçüm yapılmıştır. Araştırmada EMA yayabilecek cihazların bulunduğu yerlerde çalışan toplam 124 kişiden 121'ine (%97,5) ulaşılmış, aynı kurumda çalışan ancak dışında tıbbi teknoloji cihazlarını kullanılan birimlerde çalışmayan kişilerden 124 kişilik bir kontrol grubu oluşturulmuş ve araştırma anketi bu gruba da uygulanmıştır. Hastanenin EMA haritasının çıkarılması için, her katta en uzun koridorun uç bölümlerinde ve ortasında yerden 90 cm. yükseklikte ölçüm yapılmış, bulunan değerlerin ortalaması alınarak, o katın EMA değeri belirlenmiştir. Zemin kat ve üzerindeki 4 katta iki ayrı blok bulunduğundan bu bölümlerde her blok için ayrı EMA değerleri sunulmuştur. Manyetik alan ölçümleri kalibre edilmiş F.W. BELL Model 5080 Gauss / Tesla Meter (Bell Technology, 1999, Syprıs Test and Measurement Company , USA) ile tıbbi teknolojik cihazın hemen yanından (1-2 cm uzaklıktan), 30 cm uzağından, 50 cm uzağından ve oda dışında bulunan koridorun orta noktasından, yerden 1 m yükseklikte yapılmıştır. Veriler SPSS 11.5 (Chicago, Illionis USA) istatistiksel analiz programına yüklenerek değerlendirilmiştir. İstatistiksel karşılaştırmalarda, niceliksel değişkenler için Mann-Whitney U testi, t testi ve varyans analizi, niteliksel değişkenler için ki-kare testi ve Fisher testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today health sciences and the related technology advance quickly, besides the use of this technology increases sharply. The technology used in the field of health effects both the service supplies and the users of these services. However, it is natural that disadvantage bring some problems. One of these problems is the EMF generated by all electrical devices. It is essential to document the effects of EMF on health workers, and inform the related individuals and institutions about the subject. The aim of this study is to prepare an electromagnetic map of a university hospital and to determine the health status of workers working in electromagnetic fields.This is a descriptive study conducted in Gazi University Medical Faculty Gazi Hospital in 2005. For electromagnetic mapping, measurements were done in whole hospital building and Dean?s building. In the study, 121 (97.5%) of the 124 workers working in the environments with equipment that may cause electromagnetic field (EMF) were reached. One hundred twenty four workers who work in the same building but not in the units where medical technological equipment were used were taken as controls and surveyed. In order to prepare the EMF map, measurements were done 90 cm above the ground and the two ends plus the mid-point of the longest aisle on every floor were measured. The EMF value for each floor is calculated as the mean of these measurements. Since the ground floor and four floors on top of the ground floor has 2 separate blocks, EMF values for each of the blocks are presented separately. EMF measurements were performed 1 m high from the ground at 1-2cms, 30 cms, 50 cms distances from the medical technological equipment, and a last measurement was performed in the half way of the aisle outside the room by calibrated F.W. BELL Model 5080 Gauss / Tesla Meter (Bell Technology, 1999, Syprıs Test and Measurement Company, USA) equipment. The data were evaluated by SPSS 11.5 (Chicago, Illionis USA) statistical analysis program. For statistical comparisons, Mann-Whitney U-test, t-test and Analysis of Variance were used for continuous variables and Chi-Square and Fisher?s Test are used for nominal variables. A p value