Hamilelik gingivitisinde subgingival plakta periodontopatojen olan ve olmayan türlerin varlığının klinik parametrelerle ilişkisinin araştırılması
Relationship between the occurence of the peridontopathogens and non-pathogens in subgingival plaque and the clinical conditions in pregnancy gingivitis.
- Tez No: 225462
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDEN EREŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Periodontal hastalık, mikrobiyal dental plak ile konağın enflamatuar ve immün cevapları arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak oluşmaktadır. Hamilelik döneminde meydana gelen hormonal değişimler hamile kadınların dental plağa karşı defans mekanizmasının zayıflamasıyla periodontal hastalık gelişimine zemin hazırlar. Hamilelikte meydana gelen periodontal hastalığın mikrobiyolojik etkenlerini araştıran çalışmalarda subgingival florada sınırlı sayıdaki bakterilerin rolüne odaklanılmıştır.Çalışmamızın amacı hamilelerin ve hamile olmayan kadınların gingivitisli ve periodontal sağlıklı bölgelerinden alınan subgingival plak örneklerinde 7 tip periodontopatojenin ve iki patojen olmayan bakterinin varlığını araştırmak ve klinik periodontal parametreler ile arasındaki ilişkinin değerlendirmektir.Çalışmaya 70 hamile ve 40 hamile olmayan kadın dahil edildi. Tüm bireylerin klinik muayeneleri yapıldıktan sonra subgingival plak örnekleri elde edildi. Örneklerden DNA ekstraksiyonu yapıldıktan sonra, bakteri varlığının belirlenmesi amacıyla, elde edilen DNA' lar Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemi ile değerlendirildi.Hamile kadınların gingivitisli lezyonlarında C. rectus, T. forsythia, T.
Özet (Çeviri)
Periodontal disease is a consequence of the interaction between microbial dental plaque and inflammatory response in the host. Endocrine changes associated with pregnancy may exacerbate gingivitis because of alterations in the gingival inflammatory response to plaque, and the prevalence and severity of gingival inflammation may increase even in the presence of low levels of plaque.Previous microbial investigations on periodontal disease in pregnancy were focused on certain bacteria in maternal periodontitis. There exists limited information regarding the effect of periodontopathogens and non-pathogen bacteria on pregnancy gingivitis.The aim of our study was to determine if there is any correlation between the occurrence of 7 putative periodontopathogens and two early colonizers in subgingival plaque specimens from pregnancy gingivitis lesions and to describe the clinical parameters.Seventy pregnant and 40 nonpregnant women participated voluntarily in the study, answering a questionnaire regarding demographic profile, oral hygiene habits, family, medical and dental history. An oral examination of the subjects was done to score gingival and plaque indices from four aspects of all dentition. Subgingival plaque samples were obtained from sites showing signs of gingivitis as well as from healthy sites (as a control) by inserting paper points into pockets for 45 seconds. Bleeding upon probing and clinical pocket depths were recorded from four aspects of all dentition. A method for detection of Aggregatibacter actinomycetemcomitans, Prevotella intermedia, Prevotella nigrescens, Campylobacter rectus, Porphyromonas gingivalis, Tannerella forsythia, Treponema denticola, Actinomyces viscosus and Streptococcus sanguinis using agarose gel electrophoretic analysis of specific bacterial sequences of DNA extracted from plaque samples and amplified by PCR was employed. DNA extracted from multiple lesions (paper points) in a single patient is pooled prior to PCR amplification.Our results show that pregnant subjects with gingivitis lesions harbored C. rectus, T. forsythia, T.