Bafra (Sakız x Karayaka G1) kuzularında farklı kesim ağırlıklarında besi performansı, kesim, karkas ve bazı et kalitesi özellikleri
Fattening performance, carcass traits and some meat quality at different slaughter weights of bafra (Chios x Karayaka B1) lambs.
  1. Tez No: 225479
  2. Yazar: AKIN YAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, Bafra koyunlarında farklı kesim ağırlıklarında besi performansı, kesim, karkas ve bazı et kalitesi özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, 2007 yılında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı Gökhöyük Tarım İşletmesi'nde (Amasya) yürütülmüştür.Araştırmanın hayvan materyalini ikiz doğmuş, sütten kesilmiş, 2,5 - 3 aylık yaşta ve ortalama 20 kg ağırlığında Bafra genotipinden 40 baş erkek kuzu oluşturmuştur. Kuzular besi süresince % 16,85 ham protein, 2660 kcal / kg KM metabolik enerjili kesif yem ile ad libitum olarak beslenmişlerdir. Kaba yem (kuru yonca) ise 300 g / gün / baş şeklinde sınırlı olarak verilmiştir.Beside 30, 35, 40 ve 45 kg kesim ağırlıklarında 6'şar baş kuzu kesilerek besi performansı, kesim, karkas ve bazı et kalitesi özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purposes of this research were to investigate the fattening performance, carcass traits and some meat quality of Bafra lambs (Chiosx Karayaka B1) slaughtered at different slaughter weight.Data were collected from 40 Bafra ram lambs, born twin, approximately live weight of 20 kg, in Amasya - Gökhöyük State Farm (in Turkey) from May to December 2007. Feeding during fattening period was consisted of a concentrate mixture (crude protein 16,85%, 2660 kcal / kg DM metabolic energy) available ad libitum and 300 g of alfalfa hay per lamb per day.