Ezetimib ve atorvastatin'i birlikte içeren tablet formun geliştirlmesi ve biyoyararlanımını
Bioavailability study of a novel combination of Ezetimib & Atorvastatin.
  1. Tez No: 225480
  2. Yazar: NİZAM MOHAMED EMRİTTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ARI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hiperlipidemi tedavisinde kullanılan ilaçlar olan atorvastatin ve ezetimib'i kombine olarak bulunduğu herhangi bir müstahzar günümüzde bulunmamaktadır. Bu ilaçların ayrı ayrı birlikte verildiği klinik çalışma bulguları da böyle bir kombinasyonun etkinlik, yan etki insidansı, uyunç ve farmakoekonomi açısından tek başlarına kullanımlarına göre daha üstün olacağını vurgulamaktadır. Bulgularımız, proje kapsamında yeni geliştirdiğimiz Atoreze 10/20 film tablet formülasyonu, stabilite ve in vitro performansının, innovatör ürünler ile tek tek kıyaslandığında benzer olduğunu, ve üretim yöntemininin endüstriyel ölçeklere uyarlanabileceğini ve valide edilebileceğini göstermektedir. İn vitro miktar tayini analitik yöntemleri, impürite yöntemleri ve dissolüsyon analitik yöntemleri, her iki etken madde (atorvastatin ve ezetimib,) için valide edilmiştir. Öte yandan, biyoanalitik yöntem, atorvastatin, para OH atorvastatin, orto OH atorvastatin ve total ezetimibi plasmada tayın edebilecek düzeylerde (LOQ düzeylerde) valide edilmiştir. Klinik biyoyararlanım çalışma sonucunda, Atorvastatin ve p-OH atorvastatin için tüm primer farmakokinetik parametrelerde (Cmax, AUC last, AUC infinity) anlamlı farklılıklar saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Currently there are no available combined formulation of Ezetimib & Atorvastatin, two commonly used antilipidemic agents, although sveral studies have shown better performance in reduction of LDL-C, total cholesterol while using both atorvastatin & ezetimib separately, when compared to their respective mono therapy. Higher % reduction in cholesterol level is thus achieved, allowing the possibility of reducing the statin dose level, thus minimizing statin induced side effects.Our findings shows comparable stability & in vitro product performance of the combined formulation Atoreze 20/10 film tablet when compared with each innovator?s product, Lipitor & Ezetrol taken seperately, with a scaled up, validated industrial manufacturing process. All analytical methods for the active substances, its respective related substances & dissolutions methods have been valided. as per latest guidances.