Eterik yağların broylerlerde besi performansı, bazı kan parametreleri ile newcastle hastalığı ve ınfeksiyöz bronşitis antikor seviyeleri üzerine etkisi
The effects of the use of supplemental essential oils on performance, some blood parameters and antibody levels of newcastle disease, infectious bronchitis in broilers.
  1. Tez No: 225478
  2. Yazar: TANER ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırma rasyonlara ilave edilen eterik yağların broylerlerde canlı ağırlık (CA), canlı ağırlık artışı (CAA), yem tüketimi (YT), yemden yararlanma oranı (YYO), sıcak karkas randımanı ile ND, IB antikor titreleri, kan serumu trigliserit ve kolesterol seviyelerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Araştırma her biri erkek ve dişi karışık 80 civcivden oluşan 1 kontrol ve 3 deneme grubu olmak üzere toplam 4 grup halinde toplam 320 adet broyler civciv ile yürütülmüştür. Her bir deneme grubu 20'şer civciv içeren 4 alt gruba ayrılmıştır. Yem ve su ad libitum verilmiştir. Araştırma 42 gün sürdürülmüştür.Bu denemede eterik yağlar ile saha koşullarında en yoğun kullanılan antikoksidiyal olan salinomisinin etkileşimini gözlemlemek amacıyla salinomisinli ve salinomisinsiz gruplar oluşturulmuştur.Araştırmada her bir gruba civciv döneminde (0-21. günler) % 22 HP ve 3200 kcal/kg ME, piliç döneminde ise (21-42. günler) %20 HP ve 3400 kcal/kg ME içeren rasyonlar hazırlanmıştır. Araştırmada kontrol grubunun rasyonu katkı maddesi içermeyecek şekilde, 1.deneme grubunun rasyonu 500 mg/kg Salinomisin, 2.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine the effects of essential oils, as a supplement to broiler rations, on live weight, live weight gain, feed consumption, feed conversion ratio, carcass yield and ND, IB blood antibody levels and total cholesterol and trigliserid levels in broilers.In the experiment 320 male and female (mix) broiler chicks were used. The experiment were carried out with four groups, one control group and three treatment groups, each involving 80 chicks. Each group, then, was divided into four replicate groups of 20 chicks. Feed and water were supplied ad-libitum. The experiment was run for 42 days.In the study, diets of treatment group 1 was supplemented with 500 mg/kg Salinomycin, group 2 was supplemented with 500 mg/kg Salinomysin + 300 mg/kg essential oils, group 3 was supplemented with only 300 mg/kg essential oils. From day 0 to day 21, the chicks were fed with starter diet (HP % 22; ME 3200 kcal/kg), and from day 22 till day 42 with grower diet (HP % 20; ME 3400 kcal/kg).In Group 1 (Salinomysin), from day 0 till day 35 live weight;. in second, third and fifth week live weight; in second, third and fifth week live weight gain; in second week feed consumption;.