Özel güvenlik hizmeti uygulamalarında kalite güvencesi ve toplam kalite yönetimi standardizasyonu
Ouality assurance and total quality management standardisation in private security services
- Tez No: 225499
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Forensic Medicine, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bir kimsenin, bir topluluğun, bir şeyin tehlikelerden uzak olma veya güven içinde bulunması durumuna güvenlik denir. Bir ürün ya da hizmetin belirlenen veya olabilecek ihtiyaçları karşılama kabiliyetine dayanan özelliklerinin toplamı kaliteyi, bir ürün veya hizmetin kalite konusunda belirtilmiş gerekleri yerine getirmesinde yeterli güveni sağlamak için uygulanan planlı ve sistematik etkinlikler bütünü Kalite Güvencesini oluşturur. İç ve dış müşteri beklentilerini her şeyin üzerinde tutan, müşteri tatminin arttırılması ve müşteri bağlılığının yaratılması amacıyla iyileştirme ve yenilik yapmayı ilke edinen ve şirketin başarısında çalışanları anahtar faktör olarak gören modern yönetim felsefesi ise Toplam Kalite Yönetimidirİkiyüz ayrı özel güvenlik görevlisi üzerinde uygulanan anket çalışma verilerinin değerlendirilmesinden, özel güvenlik hizmet sektöründe Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarında iş görme yollarının özel güvenlik görevlilerince bilinmediği ve ülke genelinde yeknesaklığı olacak şekilde belirlenerek özel güvenlik görevlilerine öğretilmesinin gerektiği verilerine ulaşılmıştırGüvenlik hizmetlerinin yürütülmesinde kalitenin; Yasakların uygulanmasına yönelik olan hizmet sektöründe, koruma uygulamalarının müşteri memnuniyeti yaratacak kabiliyette yürütülebilmesi yeteneği olarak özetlenebileceği düşünülmektedirÖzel güvenlik sektörü hizmet konusunun can ve mal güvenliğinin sağlanabilmesi için bir kısım yasakların uygulatılmasına yönelik olması ve özel güvenlik uygulamalarında toplam kalite yönetimi konularında gerekli düzenlemelerin yapılmamasının veya düzenleme sürecinin uzatılmasının, sektörde müşteri memnuniyetsizliklerinin artarak devam etmesine sebep olacağı düşünülmektedirÖzel güvenlik uygulamalarında, Toplam Kalite Yönetimi için gerekli koşullardan olan iş görme yollarının belirlenmesine ilişkin, sunulan Sek Sek Döngüsü metodu, güvenlik uygulamalarında hizmet ve korumanın bir bütün olarak yürütülebilmesine, hizmetin her defasında daha da iyi verilebilmesine, güvenlik zaafiyeti verilmeden müşteri memnuniyeti sağlanmasına ve Toplam Kalite Yönetiminden beklenen faydalardan yararlanılmasına imkan tanıyacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The case that a person, a thing or a community is safe from dangers and live in safety means security. The characteristics of a product or a service based on the ability to satisfy the determined or prospective needs constitute Quality. Quality Assurance is a total of planned and systematic activities performed to provide enough security for a product or a service to meet the requirements determined with respect to Quality. As for Total Quality Management, it is a modern management philosophy which attaches the greatest importance to internal and external customer expectations, has adopted performing improvement and innovation activities to increase customer satisfaction and generate customer loyalty as a principle and regards employees as a key factor for the success of the companyThe assessment of the data attained through a survey conducted on 200 private security officers has put forth that private security officers are unaware of the transaction methods regarding the applications of Total Quality Management in the private security services sector and it is necessary to teach these methods to the stated officers across the country in a uniform wayIt is thought that quality in the execution of security services can be outlined as the ability to perform the protection practices in a way to create customer satisfaction in Service sector which is intended to execute prohibitionsThe fact that the subject of private security sector services is directed to execute some prohibitions in order to ensure the security of life and property, necessary measurements are not taken in terms of total quality management during the private security practices or the regularization period is extended is widely assumed to lead a continuous increase in customer dissatisfactionHopscotch Circle method presented regarding the determination of transaction methods which is one of the conditions necessary for the Total Quality Management in private security practices is thought to enable to provide service and protection in security practices as a whole, to furnish a better service at any turn, to ensure customer satisfaction without any security weaknesses and to benefit from the prospective advantages of Total Quality Management on a large scale.