Yatarak tedavi gören psikiyatri hastalarında intihar eğilimi ile ilişkili özellikler
Suicidality and related variables among psychiatric inpatients
  1. Tez No: 225505
  2. Yazar: ELİF ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN YARGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikiyatri, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychiatry, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu çalışmada amaç, intihar için bir risk grubunu oluşturan yatarak tedavilerine devam etmekte olan psikiyatri hastalarını intihar eğilimiyle ilişkili faktörler açısından inceleyerek koruyucu, önleyici ve tedavi edici yaklaşımlara katkı sağlamaktırHastalara, araştırmacılar tarafından hazırlanan bir sosyo-demografik veri formu, İntihar Olasılığı Ölçeği, Sürekli Öfke ve Öfkeyi İfade Ölçeği, Çocukluk Örselenme Yaşantıları Ölçeği, Yaşamı Sürdürme Nedenleri Envanteri, UPPS İmpulsif Davranışları Skalası uygulanmıştır. İntihar girişimi öyküsü olan hastalara bu ölçeklerin yanında bir de İntihar Niyeti Ölçeği uygulanmıştırYapılan çalışmada 91 kişiye ulaşılabilmiştir. Bunların % 44'ü (40 kişi) intihar girişiminde bulunurken, % 56'sı (51 kişi) intihara teşebbüs etmemiş kişilerdir. İntihar öyküsü olan hasta grubunun %45'lik bir oranı depresyon tanısı almıştır. İntihar girişiminde en sık belirtilen neden (%45) sahip olunan psikiyatrik hastalık ve psikolojik sıkıntılar olmuştur. İntihar öyküsü olan hasta grubunda en sık görülen tanı depresyon tanısı olmuştur. Yatarak tedavi gören psikiyatri hastalarında intihar olasılığı ile ilişkili risk faktörleri arasında, çocukluk istismar yaşantılarına maruz kalma; kronik ya da kalıcı bir fiziksel rahatsızlığa sahip olma; ailede ve çevrede intihar girişimi öyküsünün olması; kendine zarar verme davranışlarının olması; yaşamı sürdürme nedenlerinin azlığı; umutsuzluk; kendini olumsuz değerlendirme; sürekli öfke ve bastırılan öfke düzeylerinin yüksek olması bulunmuşturYatarak tedavi gören psikiyatri, belirtilen risk faktörleri açısından dikkatle takip edilmeli ve hem önleyici çalışmalarda hem de tedavi faaliyetlerinde bu risk faktörleri de dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate risk factors for suicide among psychiatric inpatients and to search for preventive and curative approachesThis research has been realized among 91 inpatients in total. A sociodemographical data sheet, The State Trait Anger Scale, Reasons for Living Inventory, Childhood Trauma Scale, Suicide Probability Scale UPPS Impulsive Behavior Scale and Suicide İntent Scale were used in this study. Suicide İntent Scale only applied inpatients who had a history of suicide attempt40 inpatients were had a history of suicide attempt while 51 were none. %45 of inpatients who had a history of suicide attempt, diagnosed as depressed. %45 of inpatients reported psychiatric and psychological problems for the reason of their suicide attemptRisk factors for suicide among psychiatric inpatients are previous suicide attempt, history of childhood abuse, chronic physical illness, history of suicide attempt in family or friends, Self-injurious behaviour, loss of reasons of living, hopelessness, anger and Negative Self EvaluationThe inpatients who have risk factors as mentioned above should be carefully followed and during this process, both preventive and curative studies should be considered.