Belge inceleme alanında üstü karalanmış yazıların spektral ve hiperspektral yöntemlerle analizi
Forensic document examination; analysis of obliterated handwriting by spectral and hyperspectral methods
  1. Tez No: 225504
  2. Yazar: NURCAN HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH YAVUZ, YRD. DOÇ. DR. İSMAİL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada belge inceleme alanında kullanılan spektral incelem yöntemlerinin üzeri karalanmış yazılarda; kapatıcılar, mürekkep türü, mürekkep rengi, kağıt türü, süre gibi değişkenler kullanılarak etkinliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Adli belge inceleme alanında kullanılan ve spektral analiz yöntemi ie çalışan Forensic XP 4010, Forensic XP 4010 D ve VSC 2000 cihazlarının karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacı ile markası ve modeli bilinen 29 adet mavi 25 adet siyah tükenmez kalem, 12 adet mavi 13 adet siyah jel kalem ve kapatıcılar ile saman kağıdı, beyaz kağıt ve senet kağıdı temin edilerek kullanılmıştır. Beyaz kağıdı, saman kağıdı ve senet kağıdı üzerine yazılan yazılar; 1 gün, 1 hafta ve 1 ay sonra kapatıcılar ile kapatılmıştır. Daha sonra hazırlanan bu örnekler Forensic XP 4010, Forensic XP 4010 D ve VSC 2000 cihazlarında incelenmiştir.Sonuç olarak spektral yöntemlerin üzeri karalanmış yazıların görünür hale getirilmesinde % 16 ile % 100 oranında başarılı olduğu görülmüştür. Bu oran mürekkep türü, rengi ve kağıt türüne göre farklılık göstermektedir.Bu cihazların kullanımının belge inceleme uzmanı ile belge inceleme laboratuavrlarının başarı düzeyini oldukça artıracağı, rapora yansıtılacak gerekçe ve görsel destek ile bilimsellik ve nesnellik açısından oldukça etkin sonuçlar doğuracağı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effectiveness by means of using the variables such as the correction fluids, ink type, ink color, paper type, period in obliterated writing on of the spectral exaamination methods which are used in the document examination area29 blue and 25 black ballpoint pens, 12 blue and 13 black gelpens and corrections fluid, blue print paper, white paper and deposite slip with the known brand marks and models are provided fort he purpose of the comparative examination of the equipment Forensic XP 4010, Forensic XP 4010 D and VSC 2000 which are operated by means of the spectral analysis method and used in the forensic document examination area. The writings which are written on the white paper, blu print paper, and deposite slip are coverobliterated by ink however a differen group covered with the corrections fluid after 1 day, 1 week and 1 month. After that, these examples prepared are examined by means of the Forensic XP 4010, Forensic XP 4010 D and VSC 2000As a result, it is seen that it is achieved 16- 100 % succees in making visible the oblterated writings which are scrabbled by means of the spectral methods. This ration changes due to paper type, ink type, inc color and periodİt is concluded that the success level of the document examination laboratories will increase with the document examination expert of the usage of these equipments, and considerably effective results will be reached in terms of the scientific approach and objectivity with the ground and visual support to be reflected on the report.