Serebral iskemi oluşturulan sıçanlarda EGF, TNF-α düzeylerinin ve tiyoredoksin sisteminin incelenmesi
An investigation into the EGF and TNF-α levels and the thioredoxin system in rats exposed to cerebral ischemia
  1. Tez No: 225537
  2. Yazar: MELİKE EROL DEMİRBİLEK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEDRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Serebral iskemi enerji substratlarının tükenmesine, hücre içi kalsiyum artışına ve inflamatuvar değişikliklere sebep olur. İskeminin şiddet ve süresine bağlı olarak endonöronal ödem, demiyelinizasyon, sinaptik membranların depolarizasyonu ve sinir dejenerasyonu gibi bozukluklar görülür. Bu çalışmada, kalıcı serebral iskemi oluşturulan ve taklit operasyonu yapılan sıçanlarda iskemik bölgede ve periiskemik normal dokuda TrxR (tiyoredoksin redüktaz) aktivitesi, EGF (epidermal büyüme faktörü) ve TNF-? Tümör nekrozis faktör-?) düzeylerini inceledik. Ayrıca aynı yönde çalışan Trx (tiyoredoksin) sistem ve EGF ile zıt yönde etki gösteren TNF-? düzeylerini iskeminin uzak saatlerinde karşılaştırarak incelemeyi amaçladık. Çalışmamızda, iskemik hasarla oluşturulan oksidatif stres ile TrxR aktivitesinde kontrol grubuna göre, iskeminin 48. saatinde istatistiksel olarak anlamlı azalma tespit edildi. İskeminin 96. saatinde, 48. saate göre anlamlı bir istatistiksel artış gözlendi. Sol beyinlerde EGF düzeyleri kontrol grubuna göre, iskeminin 96. saatinde istatistiksel olarak yüksek bulundu. TNF-? düzeyleri için, iskemi grubu kontrol ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamadı. Fakat iskeminin 96. saatinde 48. saate göre anlamlı bir artış tespit edildi. Sonuç olarak çalışmamız, beyin iskemisi ile oluşturulan oksidatif stresin TrxR'yi azalttığını göstermektedir. EGF düzeyleri artmış ve TNF-? düzeyleri değişmemiştir. TrxR enzim aktivitesinin oluşan oksidatif stres ile azaldığını, diğer yandan EGF'nin nörotrofik ve nöroprotektif etki göstermek amacıyla arttığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Cerebral ischemia induces the consumption of the energy substrates and the inflammatory alterations, and the increases the intracellular calcium. Depending on the duration and the intensity of ischemia, endoneuronal edema, demyelination, depolarization of synaptic membranes and neuronal degeneration are produced. In this study, TrxR activity, EGF and TNF-? in cerebral ischemic, periischemic normal and sham operated rat brains were investigated. Furthermore, it was aimed to compare the paralel effects in Trx system and EGF function, as well as adverse effects of TNF-? in prolonged ischemia. Brain tissue TrxR activity in ischemic region of one group (48th h ischemia) decreased significantly compared with the control group. However there was a statistically significant increase at 96th h ischemia compared to 48th h ischemia. The EGF levels of ischemic brain tissue increased significantly in a group (96th h ischemia) in comparison with the control group. There was no statistical significancy in the TNF-? levels between the ischemic groups and the control group, but there was a statistically significant increase at 96th h ischemia compared to 48th h ischemia. In conclusion; present study showed that TrxR activity decreased in ischemia-induced oxidative stress. EGF levels increased significantly whereas TNF-? levels did not change in ischemic brain regions as compared to the control group. As a result it could be said that, TrxR activity was reduced by oxidative stress. On the other hand EGF levels increased to exhibit neurotrophic and neuroprotective effects.