Endojen opioid peptidlerin egzersiz performansına etkisi
The effects of endogenous opioid peptides on exercise performance
- Tez No: 225538
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL DİNÇER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Klasik olarak, egzersizde dayanıklılığın sınırlandırılması metabolik kapasite ile ilişkilendirilir. Bununla birlikte, yorgunluğun, enerji kaynaklarının tükenmesi gibi periferik sinyaller ve santral homeostazis regülasyonu arasındaki daha kompleks mekanizmalarla belirlendiği görülmektedir. Endojen opioid peptidlerin (EOP), insanlarda egzersiz sırasında arttığı bilinmektedir ve egzersize karşı oluşan hormonal ve metabolik cevapların düzenlenmesinde önemli bir rol oynadığı düşünülmektedir. Ayrıca egzersiz esnasında ağrı duyusunun algılanmasının da artan endojen opioidler sayesinde değiştirilebileceği ileri sürülmektedir. Ancak yine de santral opioid sisteminin egzersiz sırasında aktive edilip edilmediği ve santral opioidlerin egzersiz performansı üzerine etkilerinin olup olmadığı konusunda çok fazla çalışma yoktur.Bu çalışma ile, endojen opioid peptidlerin merkezi sinir sistemi düzeyinde egzersiz performansı üzerine etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır.Bu amaçla, intraserebroventriküler olarak nonspesifik opioid peptid reseptör antagonisti nalokson (50 µg/10µl serum fizyolojik içinde) ile ?-opioid reseptöre spesifik antagonist naltrindol (50 µg/10µl serum fizyolojik içinde) uygulanmış sıçanlara, tüketici egzersiz yaptırılmış ve deneklerin tükenme süreleri ile kan glukoz ve laktat düzeyleri ölçülmüştür.Nalokson ve naltrindol'ün, tüketici egzersiz yaptırılan sıçanların tükenme sürelerini etkilemediği (p> 0,05); ancak naltrindol uygulanan deneklerde egzersiz sonrasında, kan laktat düzeylerinde değişiklik olmaksızın (p> 0,05), glukoz seviyelerinin anlamlı olarak azaldığı görülmüştür (p< 0,05).Sonuç olarak, uyguladığımız nalokson ve naltrindol antagonizmasının, egzersiz performansı üzerinde anlamlı değişiklik yaratmadığı, ancak santral opioid sisteminin tüketici egzersiz esnasındaki glukoz metabolizmasının düzenlenmesinde delta-opiod reseptörleri üzerinden bir rolü olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the classic paradigm, the limit to endurance of exercise is explained in terms of metabolic capacity. However fatigue is determined by a complex interplay amongst many factors. The sensation of fatigue during physical exercise may arise not only from peripheral sources of exhaustion but also from the central regulation of homeostasis. It is known that endogenous opiates are elevated during physical exercise and seem likely to be assigned a significant role in the integrated hormonal and metabolic response to exercise. It may also be possible that during exercise, the perception of fatigue is modulated by an increase of endogenous opioids. However, it has not been investigated yet how the opioid peptides contribute to exercise performance at the central nervous system level.Here with this study, it has been planned to see the effects of endogenous opioid peptides on exercise performance at central nervous system level. Rats which were treated with naloxone (50 µg in 10 µl physiologic saline solution) and naltrindole (50 µg in 10 µl physiologic saline solution) intracerebroventrically, were exercised till exhaustion. Time to exhaustion, blood glucose and lactate leves were determined. Naloxone and naltrindole has no effects on exhaustion time of exercised rats (p> 0,05); however naltrindole decreased blood glucose levels significantly (p< 0,05) after exhaustive exercise without any effects on blood lactate levels (p> 0,05).In conclusion, it has been suggested that the central endogenous opioid peptides have no effect on exercise performance. Delta opioid receptors, however, might have a role in regulation of glucose metabolism during the exhaustive exercise.