Nörojenik yutma güçlüklerinde fizyoterapinin etkinliği
Effectiveness of physiotherapy in neurogenic swallowing disorders
- Tez No: 225585
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARADUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmanın amacı nörojenik yutma güçlüklerinde uygulanan fizyoterapinin etkinliğini belirlemektir. Çalışmaya nörojenik yutma güçlüğü problemi ile gelen yaş ortalaması 56,63±10,7 olan 17 erkek olgu (%56,7), 13 kadın olgu (%43,3) alındı. Olguların tanıya göre dağılımı 14 inme (%48), 8 parkinson hastalığı(%26), 8 multiple sklerozis (%26,6) şeklinde idi. Olguların hepsi kronik dönemdeydi. Tedavi öncesi olguların 9'u(%36,6) normal yolla, 13'ü(%43.3) Nazogastrik beslenme yolu ile, 8 `i (%26.7) perkutenöz endoskopik gastrostomi yoluyla beslenmekteydi.Çalışmaya katılan tüm olgularda tedavi öncesi, hemen tedavi sonrası, tedavi sonrası 1. 3. ve 6.aylarda beslenme hikayesi, videofloroskopik değerlendirme proseduru, yutma yeteneği ve fonksiyonunu değerlendirilmesi, aspirasyon-penetrasyon değerlendirmesi, oral konuşma mekanizmasının değerlendirilmesi, oksijen saturasyonun değerlendirilmesi, yaşam kalitesinin değerlendirilmesi, ruhsal durumun değerlendirilmesi, fonksiyonel bağımsızlık düzeyi ve hasta memnuniyetinin değerlendirilmesi ile ilgili anket, ölçek ve değerlendirme teknikleri yapıldı. Olgulara klinik ve videofloroskpik değerlendirmeler ışığında haftada 5 gün toplam 20 seans kişiye özel terapi programı uygulandı. Tedavi bitiminde olgular ev programı ile takibe alındı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effectiveness of physiotherapy in neurogenic swallowing disorders. 17 (56,7%) male and 13 female (43,3%) with neurogenic swallowing problem whose mean age of 56,63±10,7 years were included. The distribution of the 30 patients according to diagnose was 14 patients (48%) in cerebrovasculer accident, 8 patients (26%) in parkinson?s disease, 8 patients (26,6%) in multiple sclerosis. All of the patients were at the chronic term. Before treatment, 9 patients (36,6%) were feeding via normal way, while 13 (43.3%) were feeding with nazogastric tubes and 8 (26.7%) were feeding via percutaneous endoscopic gastrostomy way. All patients were assessed before and at the end of the treatment and also 1st, 3rd and 6th months after the treatment. Feeding history, videofloroscopic assessment procedure, swallowing ability and swallowing function, aspiration-penetration assessment, oral speech mechanism, oxygen saturation, quality of life, psychological status, functional independence level, patient satisfaction assessment were performed with related questionnaires, scales and assessment techniques. The patients underwent individual therapy program 5 times per week, totally 20 sessions according to clinical and videofloroscopic assessments. At the end of the treatment, the patients were followed up by home program.