Hemşirelerin ilaç hataları bildirimi önündeki engellere ilişkin algıları
Perceptions of nurses regarding barrrier on medication administration error reporting:
  1. Tez No: 225586
  2. Yazar: ALİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDIKA KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu araştırmanın amacı, hemşirelerin güvenlik iklimi, çalışma ortamı, iş tutumları ve ilaç hataları bildirimi önündeki engeller konusundaki algılarını belirlemektir. Araştırma; aynı kuruma bağlı, üç ayrı eğitim ve araştırma hastanesinin yatan hasta servislerinde ve ilaç uygulaması yapılan ünitelerinde çalışan hemşireler üzerinde yapılmıştır. Araştırmada anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada hemşireler güvenlik iklimine ilişkin genellikle; yöneticiler hakkında olumlu görüş belirtikleri, hastane yönetiminin hasta güvenliğini öncelikli olarak değerlendirdiği, hekimlerin hasta güvenliği süreçlerine yeteri kadar destek vermediği, işe yeni başlayanların çoğunluğunun hasta güvenliğinin önemini kısa sürede kavradığı ve uyguladığı, personel eksikliğine rağmen güvenliğin öncelikli olarak değerlendirildiği, hemşirelerin güvenli olmayan istemlere karşı çıkabildikleri, hatalar için bireylerin suçlanma eğiliminin var olduğu, istenmeyen olay verilerinin hasta güvenliği iyileştirme süreçlerinde kullanıldığı, eczacılarla hatalar konusunda iletişimde sorunlar olduğu yönünde görüş belirtmişlerdir. Hemşireler, çalışma ortamına ilişkin; personel sayısının gereğinden düşük olduğu, kayıt işlemlerinin çok zamanlarını aldığı, hasta yükünün fazla olduğu, fiziksel kaynakların genellikle yeterli olduğu, hasta güvenliğinin bir kalite sorunu olarak algılandığı, çalışanlar arasında iyi bir iletişim olduğu yönünde görüş belirtmişlerdir. Hemşireler çalışanların iş tutumuna ilişkin; genellikle işinden memnun olduğu, işinden ayrılmayı çok az düşündüğü, işinden şimdilik memnun olduğu yönünde görüş belirtmişlerdir. Hemşireler ilaç hataları bildirimi önündeki engellere ilişkin; genel olarak ilaç hatalarının olumsuz sonuçlarından kaygı duydukları, hastanenin ilaç hatasını tanımına katıldıkları, ilaç hatalarını bildirecek kadar önemli olduğunu, pozitif uygulamalarla ilgili yeterli geri bildirim alamadıkları, hata ortaya çıktığında genellikle bireye odaklanıldığı yönünde görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Aim of research is to examine the perceptions of nurses regarding safety climate, working condition, job satisfaction, and barrier on medication administration error reporting. The research was made on the nurses working in drug-applying units of inpatient services of three education and research hospitals. Survey technique was used. The nurses stated that they trust the administrators; hospital administration gives priority to patient safety; physicians do not support the patient safety processes; most of new-employed understand the importance of and apply the patient safety principles; the safety is given the priority despite lack of sufficient personnel; they can raise objection against unsafe applications; there is tendency to blame individuals for the errors; undesired event data are used to improve the patient safety; there are communication problems with the pharmacists on the errors. They think that the number of personnel is not sufficient; admission operations take excessive time; patient load is high; physical resources are enough; patient safety is accepted as a quality issue; there is good communication between employees. As per job satisfaction; they are satisfied with their job; do not think to leave. As regards to the obstacles on medication administration error reporting, they are concerned about the adverse results of medication administration errors; they agree with the medication administration error definition of hospital; medication errors should be reported; they can't receive enough feedback on the positive applications; and when an error occurred the individuals are blamed.