Bel problemli hastalarda yüksek voltaj kesikli akımın ağrı ve kas kuvvetine etkisi.
Effect of high voltage pulsed current on pain and back muscles strength among back problems patients.
  1. Tez No: 225642
  2. Yazar: ZÜBEYİR SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜL ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Yüksek voltaj kesikli akımın, ağrı ve bel ekstansör kaslarının kuvvetlendirilmesindeki etkinliğinin belirlenmesi amacıyla planlanan çalışmamız, Balat Or-Ahayim Musevi Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yapılmıştır. Bel ağrısı şikayetiyle merkeze başvuran, toplam 42 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Bu olgulardan yaşları 19 ile 68 arasında değişen (ortalama yaş 43.62±14.46 yıl) ve toplam 21 olgudan oluşan kontrol grubuna sıcak yastık, ultrason ve TENS ile birlikte karın ve sırt kaslarına kuvvetlendirme, mobilizasyon, stabilizasyon egzersizleri ile lumbal ekstansörlere, hamstringlere ve iliopsoas kasına germe egzersizleri; yaşları 27 ile 65 arasında değişen (ortalama yaş 43.81±12.32 yıl) ve toplam 21 olgudan oluşan çalışma grubuna ise sıcak yastık, ultrason, TENS ve yüksek voltaj kesikli akım ile birlikte karın ve sırt kaslarına kuvvetlendirme, mobilizasyon, stabilizasyon egzersizleri ile lumbal ekstansörlere, hamstringlere ve iliopsoas kasına germe egzersizleri verilmiştir. Tedavi sonrasında yapılan değerlendirmelerde, her iki grubun parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı düzelmeler olmuştur. Yüksek voltaj kesikli akım ilave edilen çalışma grubunun multifidus kasının kesit alanında, abdominal kas kuvvetinde, otur-uzan esneklik testinde, gövde ekstansörlerinin kassal enduransında kontrol grubuna göre daha fazla düzelme oranı tespit edilmekle birlikte, bu düzelmenin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı (p>0.05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effectiveness of high voltage pulsed current on back extension muscles strength and pain. The study was performed at Physical Medicine and Rehabilitation Center, Balat Or-Ahayim Jewish Hospital. 42 patients with back pain syndrome participated to this study. 21 patients (mean age 43.62±14.46 years) formed the control group in which hot packs, ultrasound, TENS and exercise program including strenghtening, mobilisation and stabilisation for abdominal and back muscles, stretching exercises for lumbar extensors, hamstrings and iliopsoas muscles were given. Besides, hot packs, ultrasound, TENS, high voltage pulsed curent and exercise program including strenghtening, mobilisation and stabilisation for abdominal and back muscles, stretching exercises for lumbar extensors, hamstrings and iliopsoas muscles were given to study group wich is consisted of 21 patients (mean age 43.81±12.32 years). The difference between intragroup parameters was found statistically significant. The parameters of multifidus muscle cross sectional area, abdominal muscle strength, flexibility and endurance of back extension muscles was higher in study group than control group. However, the difference was not found statistically significant (p>0.05).