Sıçan kalın bağırsağında yaşa bağlı değişimlerin ışık ve elektron mikroskobu düzeyinde değerlendirilmesi
The evaluation of modifications depending on age with light and electron microscopy in rat large intestine
- Tez No: 225656
- Danışmanlar: PROF. DENİZ ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmamızda sıçan kalın bağırsağında görülebilecek yaşa koşut olası değişiklikleri ışık, elektron mikroskobu ve immünohistokimyasal olarak inceledik. Bu amaçla; 1 günlük, 22 günlük, 4 haftalık, 10 haftalık, 8 aylık ve 22 aylık olmak üzere altı farklı yaş grubunda sıçan ile çalıştık. PCNA, Kaspaz 9, Kaspaz 8, Kaspaz 3 işaretleyicileri ile immünohistokimyasal incelemelerin yanı sıra, Alsian mavisi- PAS özel boyamasını kullandıkYaptığımız özel boyamada; yeni doğan grubunda özellikle baskın olan hücre tipinin goblet hücreleri olduğunu belirledik. 22. günden başlayarak kalın bağırsak katmanlarının erişkin yapısına ulaştığını gösterdikPCNA antikoru ile yaptığımız immünohistokimyasal boyamada; proliferasyonun yeni doğan grubunda diğer gruplara karşın zayıf olduğu, ancak yaşın ilerlemesine koşut süreklilik gösterdiğini saptadıkİlerleyen yaş grupları apoptozis açısından değerlendirildiğinde; Kaspaz 9 ile yapılan boyamada tutulumun tüm gruplarda düzensiz olduğu görülürken, Kaspaz 8 tutulumunda gruplar arasında belirgin bir farklılık görülmedi. Kaspaz 3 tutulumunun ise en çok yeni doğan grubunda olduğu görüldüElektron mikroskobu ile yapılan değerlendirmelerimiz sonucunda; yeni doğan grubunda epitelin henüz olgunlaşmamış olduğu saptanırken, yaşın ilerlemesiyle birlikte epitelde, hücre mitokondriyonlarında, yan yüz ve apikal yüzde dejeneratif değişiklikler saptandı. Bunun yanı sıra Goblet hücrelerinin granüllerinin yapısının bozulduğu görüldü. Sonuç olarak yaşla birlikte yapı- işlev ilişkisinin bozulduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
In our study we have examined the modifications which depends on age with light microscopy, electron microscopy and with an immunohistochemistry. For this purpose; we have studied six different age groups that are 1 day, 22 day, 4 weeks, 10 weeks, 8 months and 22 months. We have made immunohistochemical observations with PCNA, Caspase 9, Caspase 8, Caspase 3 markers and besides with light microscobic special staining method with Alcian blue- PAS stainIn our special staining we observed that especially in new born group dominant cell type is Goblet cell. We have showed that from the 22 day group large intestine layers are accessed to it is mature structureImmunohistochemical staining which we have done with PCNA staining; in new born group proliferation is weaker than the other groups, but we have determined that it showed continuity parallel with age processDeclining age groups when they assessed for apoptosis; the Caspase 9 staining is irregular in all groups when there is not any important difference in Caspase 8 staining. Caspase 3 staining is observed in new born group the mostIn our electron microscopy study result; while we have determined the epithelium is immature in new born group, with the age advancing, in epithelium, cell mitochondrias, lateral surface and apical surface, degenerative modifications are detected. Besides this, it is understood that Goblet cell? s granule structure is degenerated. We have come to the conclusion that with advancing age, the structure- function relation is damaged.