Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Polikliniğine başvuran kronik diyareli hastaların demografik özellikleri
The profile of chronic diarrhea in a tertiary reference center
- Tez No: 225671
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYKUT FERHAT ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Diyare, anormal kıvamda ve sıklıkta defekasyon olarak tanımlanmaktadır (1,8). Artmıs defekasyon sıklıgı (> 3/gün) diyare tanımlanmasının bir parçası olarak kabul edilmesine ragmen (2), hastalar genellikle tek basına artmıs defekasyon sayısını diyare olarak kabul etmezler (3). Diger taraftan, artmıs likidite hastalar tarafından kullanılan bir ölçü olarak gösterilmektedir (4). Dıskı agırlıgı, sıklıkla diyarenin bilimsel bir tanımı olarak anılmasına ragmen, diyare sadece dıskı agırlıgı (ör; normal dıskı agırlıgı olan 200 gr/gün'den fazla) olarak tanımlanmamalıdır (1). Bazı bireyler artmıs dıskı agırlıgına (bazen >300 gr/gün) sahiptirler fakat normal dıskı kıvamına sahiptirler ve diyareden sikâyet etmezler. Digerleri normal dıskı agırlıgına sahiptir ve dıskıları yumusak veya sulu oldugundan diyareden sikâyet ederler (3). Diyare en uygun sekilde defekasyon sayısının artması ve dıskı kıvamında bir azalma olarak tanımlanabilir (1,8). Diyareyi, dıskı kıvamında bir azalma olarak tanımladıktan sonra kronik diyare tanımını yapmak için semptom süresini belirlemek zorundayız. Ne yazık ki, geçmiste oldugu gibi kronik diyare tanımında bugün de henüz bir uzlasma bulunmamaktadır (4). Bununla beraber dört haftadan daha uzun diyaresi oldugunu bildiren hastalar kronik diyare olarak degerlendirilmelidir, çünkü bu süre içinde akut diyarenin diger nedenleri kendiliginden geçer (6,7). Gelismis ülkelerde kronik diyaresi olan hastalarda en sık konulan tanılar; irritabl bagırsak sendromu (BS), idyopatik inflamatuar bagırsak hastalıgı (BH), malabsorbsiyon sendromu, kronik enfeksiyonlar ve idyopatik sekretuar diyarelerdir (12?16). Daha az gelismis ülkelerde; kronik bakteriyel, mikobakteriyel ve parazitik enfeksiyonlar kronik diyarenin en sık nedenleridir; fonksiyonel hastalıklar, inflamatuar bagırsak hastalıgı ve (belirtilmemis degisik nedenlerden kaynaklanan) malabsorbsiyon da bu ülkelerde yaygındır (1).
Özet (Çeviri)
Our aim was to determine the profile of chronic diarrhea in the gastroenterology outpatient clinic of a tertiary reference center in Istanbul, as a bridge region between Asia and Europe. Totally there were 2702 applications to Gastroenterology outpatient clinic of Cerrahpasa Medical Faculty between January 2003 and September 2007. Of these we evaluated 369 patients with diarrhea (13,7% of all applications) (Female[F]:Male[M] 193:176) retrospectively. Data were obtained from patients files and hospital records. The demographic features of patients, cigarette and alcohol comsumption, mean time between symptom/s and application, mean follow-up time, mean daily defecation frequency and the final diagnoses were recorded. Three or more loose or one or more watery bowel movements per day persist more than four weeks defined as chronic diarrhea. We excluded 63 patients because of uncompleted work-up. Finally we evaluated 306 patients (F:M 165:141). Final etiologies were as; 17,6% diarrhea dominant irritable bowel syndrome (IBS), 15,4% idiopathic chronic diarrhea, 12,4% inflammatory bowel diseases (IBD), 11,8% alternating IBS, 10,8% drugs, 7,5*% less frequently seen other causes, 4,9% chronic infectious agents (2,6% GIS involvement of tuberculosis), 5,6% functional diarrhea 3,9% celiac disease, 2% lymphoid nodular hyperplasia, 2,3% tumors, 1% common variable immundeficiency and 1% diabetic autonomic neuropathy. The non-organic causes were responsible in 50% patients. The profile of chronic diarrhea is similar to the western countries in this transitional region between Europe and Asia but the intestinal tuberculosis seems to be more prominent than Europe.