Anjiografi işlemi öncesi ve işlem sırasında müzik dinlemenin bireylerin anksiyete düzeyi ve yaşam bulgularına etkisi
The effect of listening music on anxiete level and vital findings of patients before and during the angiography prosedure
- Tez No: 225788
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kardiyoloji, Müzik, Psikiyatri, Nursing, Cardiology, Music, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma, koroner anjiografi işlemi öncesi ve işlem sırasında dinletilen müziğin bireylerin yaşam bulguları ve anksiyete düzeyleri üzerine etkisini ortaya koymak amacıyla deneysel olarak yapılmıştır.Araştırma, Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Koroner Anjiografi Ünitesine ayaktan gelen Koroner Arter Hastalığı riski olan bireyler üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 1 Mart 2007 tarihinden itibaren anjio ünitesine başvuran, araştırmaya katılmayı kabul eden, yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu yönünden benzerlik gösteren 120(60 deney grubu, 60 kontrol grubu) birey oluşturmuştur. Araştırmada deney ve kontrol grubuna alınan tüm bireylere işlemden önce araştırmanın amacı ile ilgili bilgi verilerek, sözlü ve yazılı onamları alınmıştır.Araştırmaya katılmayı kabul eden deney ve kontrol grubundaki bireylere işlem öncesi, Kişisel Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Envanteri uygulanmış yaşam bulguları değerlendirilerek forma kayıt edilmiştir. Deney grubundaki bireylere, anjiyografi işleminden 10 dakika önce Kişisel Bilgi Formunda işaretledikleri müzik türüne uygun olan müzik parçası hazırlanarak işlemden önce dinletilmeye başlanmış ve işlem süresince de dinletilmiştir. Çalışmacı bu süre içinde bireylerin yanında müdahale etmeden bulunmuştur. İşlem tamamlandıktan hemen sonra tekrar bireylerin yaşam bulguları değerlendirilerek Durumluk Kaygı Envanteri'ni tekrar doldurmaları sağlanmıştır. Kontrol grubundaki bireylere ise ünitenin rutin uygulamaları gerçekleştirilmiştir, Anjiografi uygulandıktan sonra bireylerin yaşam bulguları değerlendirilerek Durumluk Kaygı Envanteri'ni tekrar doldurmaları sağlanmıştır.Elde edilen veriler bilgisayara girildikten sonra analizi Statical Package for Social Sciences (SPSS-13) paket programında yapılmıştır. Verilerin analizinde ki-kare testi, iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi ve iki eş arasındaki farkın önemlilik testleri; Mann-Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Wilcoxon testi uygulanmıştır.Verilerin değerlendirilmesi sonunda, deney grubundaki bireylerin anjiografi işleminden önceki Durumluk kaygı puan ortalamaları ve tüm yaşam bulgusu değerlerinde, müzik dinleyerek yapılan uygulama sonunda anlamlı düzeyde düşüş görülmüş; buna karşın kontrol grubunun durumluk kaygı puanları ve yaşam bulgularının işlemden sonra daha da yükseldiği belirlenmiştir.Anjiografi uygulaması sonunda, müzik dinleyerek anjiografi yapılan bireylerin tamamına yakını işlemden memnun olduklarını belirtirken, kontrol grubundaki bireylerin çoğunluğu, memnuniyetleri ile kararsız kaldıklarını veya memnun olmadıklarını ifade etmişlerdir.Elde edilen bulgular doğrultusunda, bireyleri anjiografi işlemine hazırlama ve uygulamanın etkin olarak yürütülmesi sırasında müzik dinletilmesinin yararlı bir hemşirelik uygulaması olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Sonuçlara uygun önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this experimental study is to find out the effects of listening to music before and during the coronary angiographyi on life findings and anxiety levels.The research was done with the patients, who have the risque of Coronary Angiography, being examined by the unit of Coronary Angiography in Cumhuriyet University hospital. Tha samplification of this research is 120 patients (60 in experimental group, 60 in control group) who applied the angiography unit from March 1, 2007 on. All the patients?, who accepted to participate the experiment, ages, sexes, marital status, educational statun were similar to each other. Information on the aim of the study and the experiment was given to all the patients in experiment group and control group just before the process, and their written and spoken aggrement were taken.Informative form, situational anxiety inventoire were applied to the patients in experimental and control group accepting and having accepted particiating the experiment, and all the data were recorded on a form after a detailed evaluation. The patients in experimental group were litstened to musical extracts according to the kind of music they prefered in the informative form just 10 minutes before and during the process angiography. Ther operator stayed stand still but never busied anything during this time. Life findings of the patients were re-evaluated and made them re-fill in the situational anxiety inventoire. However, the patients in the control group had all the routine and regular process of the unit. All the patients were wanted to re-fill the situational anxiety inventoire with re-evaluation just after the angiography.All the data were input the computer and were analyzed by the program Statistical Package for Social Sciences (SPSS?13). The significant test of difference between the two averages and between the two couples; Mann-Whitney U, Karuskal Wallis and Wilcoxon test were applied.These results, after the detailed analysis of the data, were gathered; there is a significant decrease in life data and averages of situational anxiety grades of the patients in the experimental group during the listening to music just before the angiography process. However, it was seen that the anxiety level after the process of life findings was increased.All the patients (almost) havşng angiography with music expressed their joy. However, most of the patients in control group were undecided whether they enjoyed or not or. Most of them expressed that they didn?t enjoy the application.It can be claimed that listening to music during the preparation process and application of angiography is a helpful nursing application. Moreover. The required suggestions according the the results were claimed.