Kırım kırım kongo kanamalı ateş hastalarında E-vitamini düzeyi antioksidan enzimleri ve miyeloperoksidaz aktivite ölçümleri
At the Crimean?Congo hemorrhagic fever patiens, the level of E-vitamine, the enzyms of antioxidant and the activity of myeloperoxidase measurement
  1. Tez No: 225793
  2. Yazar: HÜSEYİN AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVTAP BAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi viral hemorajik ateşli bir hastalıktır. Yaygın olarak hayvanlarda bulunur fakat sporadik vakalar veya salgınlar halinde insanlarda da görülmektedir. KKKA, Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirus soyundan virüslerin meydana getirdiği, şiddetli bir seyir gösteren ve ölüm oranı oldukça yüksek olan bir hastalıktır. İnsanlara virüs, genellikle enfekte keneler (özellikle Hyalomma cinsi) tarafından ısırılma yoluyla bulaşır. Enfekte hayvan ve insanlara ait kan, vücut sıvıları ve sekresyonları ile temas sonucunda da bulaşabilir. Klinik belirtileri spesifik değildir ve tipik belirtiler; yüksek ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, kusma, karın ağrısı ve kansız ishaldirBu çalışmada, oksidatif strese bağlı olarak, oksidatif hasarın bir sonucu olan lipit peroksidasyonu olup olmadığına, antioksidan enzimlerinin (süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon redüktaz ve katalaz) aktivitelerine, E-vitamini düzeylerine ve antimikrobiyal etkiye sahip miyeloperoksidaz enzim aktivitesine bakılması planlanmıştırKırım Kongo Kanamalı Ateş tanısı konulmuş 47 hasta, her hangi bir sistemik hastalığı olmayan ve hasta grubundaki bireylerle yaş, cinsiyet açısından bezerlik gösteren 41 kontrol grubu seçildi. Tüm bireylerin lökosit MPO aktivitesi, eritrosit SOD, CAT, GSHPx, GR aktiviteleri ve MDA düzeyi, plazma MPO aktivitesi, vitamin E ve MDA düzeyleri tespit edildi. KKKA hastalarında SOD enziminin aktivitesinin arttığı (p0,05).
Özet (Çeviri)
Crimean?Congo hemorrhagic fever (CCHF) is a viral disease. It is generally found in animals but it can also be seen in humans sporadically or epidemically. CCHF, caused by the members of Nairovirus genus belonging to Bunyaviridae family, shows a severe prognose and has a very high mortality rate (30-50%). Humans are generally infected by infected ticks, especially by the members of Hyalomma genus İnsanlara virüs, through biting. Infection can also occur by coming in contact with infected animal and human blood, body fluids or secretionsOur aim is this study was to determine the activities of antioxidan enzymes(superoxide dismutase, glutatyon reductase, catalase), vit-E levels, myeloperoxidase enzyme activities (that has an antimicrobial activity) and lipid peroxidation as a result of oxidative stress. We have constituted two groups. In the first group were 47 patients with crimean congo hemorrhagic fever (CCHF). In the control group were 41 patients and resembled to the first group in point of the age and sex parameters. In all patients the levels for leucocyte MPO, erythrocyte SOD, CAT, GSHPx, GR, MDA, plasma MPO and Vitamine-E were determinated. In CCHF patients the SOD level was significiantly higher (p0.05).