Universal, mikrofil hibrit ve nano kompozitin fiziksel özelliklerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Universal, microfilled hybrid and nano composite comparative research of physical speciality
  1. Tez No: 225792
  2. Yazar: DİRENÇ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERİDUN HÜRMÜZLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Kompozit rezin restorasyonların klinik başarısını etkileyen önemli faktörlerden biri olarak gösterilen fiziksel yapının zayıflığı; restorasyonlarda kırık veya çatlaklara, restorasyonun kaybına, ikincil çürüklere neden olabilir.Çalışmamızda kompozit rezinlerin fiziksel özelliklerinin; dolaylı çekme dayanımı testi, bükülme dayanımı testi, basma dayanımı testi, su absorbsiyonu ve çözünürlük testleri ile araştırılması amaçlanmıştır.Bu amaçla klinikte kullanılmakta olan universal(Venus), mikrofil hibrit(Gradia Direct Anterior), nano kompozit rezinler (Clearfil Maj. Esthetic, Premıse, Filtek Supreme, Artemıs) 15'er örnekten oluşan altı gruba ayrılarak test edilmiştir.Yaptığımız in vitro çalışmadan elde ettiğimiz sonuçlara göre nano kompozitlerin tüm testlerde universal ve mikrofil hibrit kompozitlere göre istatistiksel olarak anlamlı fark oluşturduğu görülmüştür.Sonuç olarak; kompozit rezinlerin içerdiği metakrilat grup veya grupların, inorganik doldurucu içeriğinin, doldurucu ağırlığının, rezin matriks bağlantı yüzeyinin fiziksel yapıyı etkilediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The weakness of physical forms which have shown as one of the most important factors and affect the clinical success of composite resins causes fracture, crack restorations, missing restorations, secondary causes.Aim of the study is physical speciality of composite resins;diametral tensile strength, flexural stregth, compressive strength, water absorbsion and solubility test.With this aim, micro hybrid(Venus), microfill hybrid(Gradia Direct Anterior), nano composite resins (Clearfil Maj. Esthetic, Premıse, Filtek Supreme, Artemıs) which is used at the clinic, were tested 6 groups have been separated with 15 example.At this in vitro study; in all tests, nano composites according to micro hybrid and microfill hybrid composites was seen statistical meaningful.At the result, composite resins including metacrylat group or groups, inorganic filling content, filler weight, resin matrix junctional surface affect the physical form.