Genç erkek meme büyümesine tanısal yaklaşım
Diagnostic approach to breast enlargement in young male
  1. Tez No: 225806
  2. Yazar: MAHMUT YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. Ş. EROL BOLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Jinekomasti; erkek meme glandüler dokusunun 0.5 cm'den fazla benign proliferasyonudur. Sebep genellikle androjenin önleyici ve östrojenin uyarıcı etkisi arasında dengenin östrojen lehine bozulması gibi görünmektedir. Bu çalışmanın amacı; genç populasyonda fizik muayene ve ultrasonografik görüntüleme ile tanımlanan erkek meme büyümesi (EMB) olgularının etiyolojik tanıya yönelik bir sonraki tetkik basamağında yapılacak en rasyonel yöntemi ortaya koymaktır. Memesinde tek veya çift taraflı büyüme yakınması ile başvuran 135 erkek hasta çalışmaya alındı. Serum beta human koryonik gonadotropin, follikül uyarıcı hormon, luteinize hormon, serbest testosteron, total testosteron, seks hormonu bağlayıcı globulin, östradiol, dihidroepiandrosteron sülfat, tiroid uyarıcı hormon, prolaktin düzeyleri, spermiyogram, meme-skrotal ultrasonogafisi ve karyotip incelemesi yapıldı. Lojistik regresyon analizi ile Klinefelter Sendromu (KS) tanısına katkı yapan en güçlü değişkenler saptandı. Sonuçta EMB olan 135 olgumuzun 70 (% 51.8)'inde KS tespit edildi. Seks kromozom incelemesi sonucu normal karyotipe sahip 65 (% 48.2) olgunun teşhisleri ise; 5 (% 3.7) testiküler atrofi, 6 (% 4.4) hipogonadotropik hipogonadizm (HH), sebep tespit edemediğimiz 54 (% 40) olgu ise idiyopatik EMB olarak kabul edildi. KS'lu olguların 67'sinde (% 90) EMB çift taraflı, 62'sinde (% 84) glandüler jinekomasti ve tüm olgularda azoospermi (% 100) birlikteliğinin istatistiksel olarak anlamlı bulunması KS teşhisi için güçlü parametreler olduğunu düşündürmektedir (p değerleri, sırasıyla; 0,003,
Özet (Çeviri)
Gynecomastia; is a benign hyperthophia of male glandular mamma >0.5 cm in diameter. Disequlibrium in estradiol/androgen hormone levels in be half of estrogenes causes it. Main purpose of the study is to determine the second line most rational medical method toward etiological diagnosis of gynecomastia which is once established by physical examination and ultrasonographic evaluation. One hundred thirtyfive male (aged 20-30 years) with uni- or bilateral gynecomastia were enrolled in the study. Serum human beta-chorionic gonadotropin, follicul stimulating hormone, luteinizing hormone, free testosterone, total testosterone, sex-hormone binding globuline, estradiol, dihidroepiandrosterone sulfate, thyroid stimulating hormone, prolactin levels, spermiogram tests, mamma-scrotal ultrasonography and karyotype analysis were done. Statistical determination was done by logistic regression analyse to differantiate highest associated variable in Klinefelter Syndrome(KS). In result; 70 (51.8 %) of 135 subjects with gynecomastia were diagnosed as KS. Definitive diagnosis of remaining sixty-five (48.2 %) subjects with normal karyotype were as follows; 5 (3.7 %) with testicular atrophy, 6 (4.4 %) with hypogonadotropic hypogonadism, 54 (40 %) without definitive diagnosis (idiopathic). Statistical determination revealed that bilateral gynecomastia (90 % of cases), glandular gynecomastia(84% of cases) and azoospermia (100 % of cases) (p values, respectively; 0,003,