Siroz hastalarında alkalen fosfataz izoenzimlerinin iki farklı yöntemle belirlenmesi
Determination of alkaline phosphatase isoenzymes in cirrhosis patient by two different methods
  1. Tez No: 225816
  2. Yazar: SERHAT AKÇA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. V.KENAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alkalen fosfatazlar (ALP) tanımlanmış pek çok işleve sahip glikoprotein yapıda metalofosfatazlardır. Enzim alkali pH'da çeşitli monofosfat esterlerinin hidrolizini katalizler. Bakterilerden memelilere kadar tüm canlılarda birçok dokuda mevcuttur. Kemik, karaciğer, bağırsak ve plasentada yüksek konsantrasyonlarda bulunur. ALP artışının hangi dokudan kaynaklandığının anlaşılması için ALP spesifik doku izoenzimlerinin belirlenmesi gerekirBu çalışmada 50 kontrol ve 50 siroz hastası olmak üzere 100 bireyin serum örneklerinde ALP izoenzimlerinin ısı inaktivasyonu ve agaroz jel elektroforez yöntemleri ile belirlenmesi amaçlanmıştırAgaroz Jel Elektroforezi yöntemi ile elde edilen ALP karaciğer izoenzimi (Jel LALP) ile Isı inaktivasyonu yöntemi ile elde edilen ALP karaciğer izoenzimi (Isı LALP) değerleri U/L ve Total ALP' ın yüzde aktivitesi olarak hasta ve kontrol grubunda istatistiksel olarak karşılaştırıldıIsı LALP değeri (U/L) kontrol grubu için; 25.08 ± 7.75, hasta grubu için; 37.00 ± 14.58'dir. Jel LALP değeri kontrol grubu için; 39.24 ± 15.67, hasta grubu için ise; 51.83 ± 21.18'dir.
Özet (Çeviri)
Alkaline phosphatases is glycoprotein structured metalophosphatase with several defined functions. The enzyme may catalyse the hydrolysis of various monophosphate esters at alkaline pH. İt is present in many tissues of all living beings from bacteria to mammals. The greatest concentrations of ALP are found in bone, liver, intestine, and the placenta.To understand which tissue caused the ALP increase specific tissue isoenzymes of ALP must be definedThe aim of this study is; to determine the ALP isoenzymes in 100 serum samples, which are obtained from 50 controls and 50 cirrhosis patients, via heat inactivation and agarose gel electrophoresis methodsValues of ALP liver isoenzyme abtained by Agarose gel electrophoresis method (Gel LALP) and values of ALP liver isoenzyme obtained by Heat inaktivation method (Heat LALP) were compared with each other either as U/L value or as a percentage of total ALP value in both control and patient group and the results were evaluated statisticallyHeat LALP values (U/L) were 25.08 ± 7.75 for control group, 37.00 ± 14.58 for patient group. Gel LALP values were 39.24 ± 15.67 for control group, 51.83 ± 21.18 for patient group.