7-12 yaş enüretik olan ve enüretik olmayan çocuklarda aile tutumlarının karşılaştırılması
The families? behaviors of the enuretic children and the children who are not enuretic who study in primary school degree between 7-12 ages group
  1. Tez No: 225817
  2. Yazar: BİRGÜL SAKARYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada Tokat İl merkezindeki 7?12 yaşlarında enüretik olan çocuklarla enüretik olmayan çocukların aile tutumlarının karşılaştırılması konu edilmektedir.Araştırmada veriler, çocuk ve ailenin tanıtıcı özelliklerini içeren ?Aile Bilgi Formu ? ve Ailelerin çocuk yetiştirme tutumunu belirleyen ? Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutumu Ölçeği ? aracılığıyla toplandı. Araştırmadan elde edilen veriler, SPSS paket programında değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnov varyans analizi, ki-kare, Mann Whitney U testi kullanıldı.Çalışmaya 140 enürezisli (68 kız ve 72 erkek) ve 140 enürezisi olmayan (68 kız ile 72 erkek ) olmak üzere toplam 280 öğrenci annesi alındı. Kızlarda enürezisin %48.6, erkeklerde %51.4 olduğu belirlendi. Annelerin % 33.9'unun 30 yaş ve altında olduğu, babaların % 32.5'inin 36?40 yaşlarında olduğu, annelerin % 94.6'sının çalışmadığı, babaların % 43.6'sının serbest çalıştığı, annelerin %72.9 `unun ve babaların (%80?78.6) ilkokul mezunu oldukları, çoğunluğunun çekirdek aile (%64.3) ve %63.9'unun ekonomik durumlarının orta seviyede olduğu belirlenmiştir.Enüretik olan ve olmayan gruplar arasında geçimsizlik boyutu yönünden anlamlı fark bulunmuş olup enüretik olan çocuklarda olmayan çocuklara göre daha yüksek olduğu, annelerin çoğunluğunun kız çocuklara erkek çocuklardan daha fazla aşırı koruyuculuk ve sıkı disiplin tutumu uyguladıkları saptanmıştır. Enüretik olan ve olmayan grupta anne ve babanın yaşına, öğrenim durumuna, annenin çalışma durumuna, aile tipine, ekonomik durumuna, alt ıslatma yaşına göre aşırı koruyuculuk ve sıkı disiplin boyutuna sahip oldukları belirlenmiştir.Enüretik olan grupta annelerin çalışma durumuna göre geçimsizlik tutum uyguladıkları, altını ıslatma yaşına göre rolünü reddetmesi tutumu, annelerinin çocuklarına davranışlarında koruyucu tutum, ailenin çocuklarına tepkisine bakıldığında demokratik ve reddedici tutumu benimsedikleri belirlenmiştir.Enüretik olmayan grupta cinsiyete göre aşırı koruyuculuk ve rolünü reddetmesi boyutunda istatistiksel olarak fark olduğu ve bu grupta da kız çocuklara annelerin aşırı koruyucu ve sıkı disipline dayanan tutum uyguladıkları belirlenmiştir. Çocuğun yaş gruplarına göre aşırı koruyuculuk, rolünü reddetmesi ve sıkı disiplin boyutunda istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu ve 7 yaşındaki çocuklarda bu tutumların diğer yaşlara göre daha yüksek olduğu, annenin çocuk sayısına göre demokratik tutumun istatistiksel olarak anlamlı olduğu, anne ve babanın öğrenim durumuna göre rolünü reddetmesi, geçimsizlik, sıkı disiplin tutum yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Annenin çalışma durumu ve aile tiplerine göre geçimsizlik ve sıkı disiplin tutum yönünden anlamlı fark olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to compare the families? behaviors of the enuretic children and the children who are not enuretic who study in primary school degree between 7-12 ages group.The data in the search were collected by `family inquiry form? which involve the individual characteristics of the child and the family and `family life and child growing attitude measurement? which determines the families? attitude about growing the child. The data obtained from the search were evaluated in SPSS packet program. When evaluating the data; Kolmogorov-Smirnov varyans analysis ki-kare ,Mann Whitney U test was used.140 students (68 girls and 72 boys) with enuresis and 140 students (68 girls and 72 boys) without enuresis in total 280 students families were taken into the study. It was determined that girls have 48.6% enuresis and boys have 51.4% enuresis. It was determined that 33.9% mothers are 30 and under 30 years old, 32.5 fathers are 36-40 years old, 94.6% mothers do not work, 43.6% fathers self-employed, 72.9% mothers and (80%-78.6) fathers are graduated from primary school, most of them nuclear family (64.3%) and 63.9% have middle economic level.A meaningful difference was found out about incompatibility between enuretic groups and the groups without enuretic ,it was found out that it is high in enuretic children when compared to the children who are not enuretic ,most of the mothers behave disciplined strictly protectingly for the their daughters more than their sons. It was found out that mothers and fathers have much protective condition and discipline for the group who are not enuretic when compared to their working condition, family type, economic condition, making bed wet age.It was found out that when considering the mothers working condition enuretic group behave incompatible, when considering father?s working condition they reject the role and behave incompatible, when considering income condition; they have strict discipline behavior, when considering making bed wet age; they reject the role, the families behave protective for their children, when considering reaction of the families for their children; it was found out that they have democratic and rejecting behavior.It was found out that there is a statically difference in the dimension of protectiveness when considering the sex and rejecting his/her role in the group who are not enuretic and it was found out that mothers behave much disciplined for their daughters. According to the child?s age group there is a meaningful difference in much protectiveness, rejecting the role and strict discipline dimension statically and the children at the age of 7 have these behaviors more than the other ages, the mother?s democratic behavior is statically more meaningful according to the children numbers, mother reject the academic background role, incompatibility, about strict discipline behavior there is a meaningful difference statically. It was found out that there is a difference about father to reject his role according to academic background, incompatibility and strict discipline. It was found out that when considering the mother?s working condition; there is a meaningful difference with father?s working condition. It was found out that there is a meaningful difference about incompatibility and strict discipline according to the family types.