Acarus siro L. (Acarina, acoridae)'nun değişik sıcaklık ve nem ortalamalarındaki gelişmesi üzerinde incelemeler
An Investigation on the development of acarus siro L. (Acarina, acaridae) under dhe different temperatures, and relative humidities
- Tez No: 1189
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVAL TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
iiii ÖZE®' Yüksek Lisans Tezi Acarus siro L. (Acarina, Acaridae ) 'nun 5S5lş5c SICAKLIK VE NEM ORTAMLARINDAKİ GELİŞMESİ ÜZERİNDE İNCELEMELER îfievlüt EMEKÇİ Ankara Üniversitesi Pen Bilimleri Enstitüsü. Bitki Koruma Anabilim Dala. Danışman; Doç. Dr. Seval TOROS 1987, Sayfa: 37 Jüri: Doç. Dr. S. Toros Doç. Dr. N. Kılınçer üoç.Dr.N. Çağatay Bu araştırmada 10'C ve 25 C sıcaklık ile % 70 ve % 90 orantılı nem kombinasyonlarında Acarus siro L. (Acarina, Acaridae ) 'nun biyolojik dönemlerin gelişme sü resi, yumurta açılma oranı, cinsiyet oranı, pre-ovipozis- yon süreleri ve verimliliğine -ilişkin -bilgiler- elde edil miştir. Ayrıca Acarus siro 'nun sıcaklık sabitesi ve ge lişme eşiği de belirlenmiştir. Düşük sıcaklık ve nem kombinasyonlarının A. siro' nun gelişimini geciktirdiği ve verimliliğini azalttığı, belirlenmiştir. Düşük orantılı nemlerde dişi birey ora nında da düşme olmuştur. Değişik sıcaklık ve nem kombinasyonlarında yü rütülen denemelerde A. siro 'nun gelişimine ilişkin veri lerden yapılan hesaplamalarda bu zararlının gelişme eşi ği 3.75 "C ve sıcaklık sabitesi de 303.625 gün-derece ola rak saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Acarus giro L., Acaridae, sıcaklık ve nem kombTnâsy onları, gelişme süresi, cinsiyet oranı, ergin ömrü, pre-ovipo- zisyon, ovipozisyon ve post-ovipozis- yon süreleri, verimlilik, gelişme eşi ği, sıcaklık sabitesi.
Özet (Çeviri)
ÜV ABSTRACT Masters Thesis AH INVESTIGATION ON THE DEVELOPMENT OP Acarus sir o L. (Acarina, Acaridae) UNDER THE DIFFERENT TEMPERATURES, AND) RELATIVE HUMIDITIES Mevlüt EMEKÇİ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Deparment of Plant Protection Supervisors Assoc. Prof. Dr. Seval TOROS 1987, Page »37 Jury: Assoc. Prof. Dr. S. Toros Assoc. Prof. Dr. N. Kılmçer Assoc. Prof. Dr. N. Çağatay In these experiments, conducted at 10 0 and 25 °C, and 70 $ and 90 i> relative humidities, the developmen tal periods of the immature stages ş hatching ratios.?', sex ratios; the pre-oviposition, oviposition and post-ovipo- sition periods | and fecundity of Acarus siro L. were ob tained. The developmental threshold, and the thermal con**- stant of A. siro jwere also considered. According the results y lower temperatur and rela tive humidity combinations prolonged the developmental periods, and reduced fecundity of Acarus siro L. The lower relative humidities reduced the female ratio. As the results of the experiments carried out different temperatures and relative humidities, the deve lopmental threshold and the thermal constant were calcu lated as 3.75°C, and 303.625 days-degrees respectively. KEY WORDS:.Acarus siro L., Acaridae, temperature and re lative humidity combination, developmental period, sex ratio, longevity, pre-oviposition, oviposition, and post-oviposition periods, fe cundity, developmental threshold, thermal con stant.