Cumhuriyet Üniversitesine merkezi sınav sistemi ile yerleştirilen öğrencilerle özel yetenek sınavı ile yerleştirilen öğrencilerin depresyon durumlarının incelenmesi ve karşılaştırılması
Comparing and investigating depression situtation of the students who have settled with central examination system and the students who have settled with private ability exam to Cumhuriyet Üniversty.
  1. Tez No: 225826
  2. Yazar: ERCÜMENT ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Üniversite öğrencilerinde en sık rastlanan ruhsal sorun depresyon olarak tespit edilmiştir. Kişinin verimliliğini kaybetmesine, yaşam kalitesinin bozulmasına neden olan depresyon bir halk sağlığı sorunu olarak ele alınmalıdır.Çalışmamızda Cumhuriyet Üniversitesine merkezi sınav sistemi ile yerleştirilen öğrenciler ile özel yetenek sınavı ile yerleştirilen öğrencilerin depresyon düzeylerini karşılaştırmak ve bunu etkileyen sosyo demografik faktörlerle ilişkisini saptamayı amaçladık. Araştırma tanımlayıcı kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya merkezi sınav sistemi ile yerleştirilen öğrencilerden 330 (% 58), özel yetenek sınavı ile yerleştirilen öğrencilerden 240 (% 42) olmak üzere toplam 570 öğrenci katılmıştır. Çalışmaya alınan öğrenciler tabakalı ve rasgele örnekleme yöntemi ile fakülte, bölüm, sınıf ve cinsiyete göre orantılı olarak alınmıştır. Veriler anket uygulaması ile toplanmış, depresyon düzeyini belirlemek için beck depresyon ölçeği kullanılmıştır.Araştırmamızın sonucunda Cumhuriyet Üniversitesindeki öğrencilerin % 25.6 `da depresyon saptanmıştır. Cumhuriyet üniversitesine merkezi sınav sistemi ile yerleştirilen öğrencilerin %26.4 `de, özel yetenek sınavı ile yerleştirilen öğrencilerin ise %24,6'nda depresyon saptanmıştır. Çalışmaya katılan öğrencilerin ortama depresyon puanı 12.55 bulunmuştur. Depresyon ile yaş, cinsiyet, baba eğitim düzeyi, anne eğitim düzeyi, baba mesleği, anne mesleği, aile gelir düzeyi, aile ikamet yeri, sosyal güvenlik durumu, kardeş sayısı, öğrencinin kaldığı yer, ruhsal rahatsızlıkta doktora başvurma isteği ve uğraştığı aktivite bakımından istatiksel olarak fark önemsiz bulunmuştur. Sosyal aktiviteye katılma isteği, yerleştiği bölümde isteyerek okuma ve Sivas'ta okuma memnuniyeti yönünden fark önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The most often seen psychological problem is found as a depression in universty students. It causes to lose his fertility, to lose quality of his life. In addition this must be under debate as a public health problem.We aimed in our works to compare depression level of students who are settled in Cumhuriyet University with Central Exam System with students who are settled in Cumhuriyet University with Private Ability Exam. Also we aimed to explain the relation with socio demography depression level of students and their form of settling in the University. It is a descriptive work. 570 students joined this work. 58% (330) of them are students who were settled in with Central Exam System and %42 (240) of them are students who were settled in with Private Ability Exam. These students are selected from faculty, department, class, gender comparatively with stratum and passing sampling method. The data was collected with survey application and the beck depression scale was used to crystallize depression level.At the end of studies, we determined %25.6 students of Cumhuriyet University have depression. We determined depression on %26.4 students who came to University with Central Exam System and %24.6 students who came with Private Ability Exam. The average depression mark is found 12,55 on students that joined to the investigation. Age, gender, education level of father and mother, job of father and mother, economical level of family, dwelling place of family, social insurance, number of sibling, dwelling place of student, wanting to see the doctor when he / she felt physiological problem, activities, are found unimportant as a statistic. The different about study in Sivas, desire to join social activities, desire to study in settled department are found important.