Çocuklarda lateral ventrikül ve beyin hacminin Manyetik Rezonans inceleme yöntemi kullanılarak stereolojik metotla belirlenmesi
Determination of lateral ventricle and brain volumes in children by stereological methods using MagneticResonance imaging
- Tez No: 225825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M.İLKAY KOŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Gelişim esnasında insan beynindeki hacimsel değişikliklerin anlaşılması pediatrik beyin görüntüleme çalışmalarının yorumlanması için önemlidir. Bu çalışmada 6-17 yaşları arasında 90 sağlıklı çocuğun MRİ görüntüsünde beyin hacmi (cerebellum ve pons hariç) ve lateral ventrikül hacminin değişimine cinsiyet ve yaşın etkisini inceledik. MRİ iyonize radyasyon kullanmaksızın beyin anatomisinin tam görüntülenmesini sağladığı için bu çalışmada MRİ'ı tercih ettik.Bu çalışmada Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Radyoloji bölümünden elde edilen 90 sağlıklı çocuğun MRİ filmi kullanıldı. Beyin ve lateral ventrikül hacmindeki değişikliklere yaş ve cinsiyetin etkisini belirlemek için bütün çocukların görüntüleri üç gruba ayrıldı. İlk grup 6?9 yaşları arasını, ikinci grup 10?13 yaşları arasını ve üçüncü grup ise 14?17 yaşları arasını kapsamaktaydı. Bütün gruplarda 1,5 Tesla gücünde cihaz kullanıldı. Aksiyal planda 6,2 mm kalınlığında görüntüler elde edildi. Beyin hacmi ve lateral ventrikül hacminin ölçümünde MRİ ve Cavalier prensibinin kombinasyonu kullanıldı. Stereolojik yaklaşımlardan Cavalier prensibi ilgilenilen objenin kesitleri ya da kesit görüntüleri kullanılarak hacminin elde edilmesini sağlar.Bu çalışma 6?17 yaşları arasındaki çocuklarda beyin hacmi ve lateral ventrikül hacmindeki değişikliklere cinsiyet farkının etkisini gösterdi. Hem tüm yaşlarda hemde üç grup arasında beyin hacmi erkeklerde kızlardan daha fazlaydı. 10?13 yaşları arasında erkeklerin beyin hacmi kızlardan anlamlı olarak fazlaydı. 6?9 yaşları arasında kız ve erkeklerde beyin hacmi bütün gruplar içerisinde anlamlı olarak küçüktü. Cinsiyet farkı olmaksızın 6?9 yaşları arasında beyin hacmi bütün gruplar içerisinde anlamlı olarak küçük bulundu.
Özet (Çeviri)
Understanding variability of human brain volumes during development is important for the interpretation of pediatric neuroimaging studies .In this study we analyzed the effects of sex and age on size variability of the brain volume (without cerebellum and pons) and lateral ventricles volume in 90 healthy children?s MR imaging (MRI), age 6-17 years. We preferred MRI in this study because MRI provides accurate anatomical brain images without the use of ionizing radiation .In this study, 90 healty children?s MRI film were used which were obtained from Cumhuriyet University Medical Faculty Research and Application Hospital Radiology Department . To determine changes in brain and lateral ventricles volume with the effects of sex and age, all children images were divided into three groups.The first group included the children between 6-9 ages, the second group included the children between 10-13 ages and the third group included the children between 14-17 ages. All subjects were scanned on the same 1,5 Tesla scanner. T2 ? weighted images with the slice thickness of 6,2 mm in the axial plane were obtained. We used a combination of the Cavalieri principle and MRI (scans taken from 50 girls and 40 boys) for brain volume and lateral ventrikül volume estimation .The Cavalieri principle of stereological approaches allows the researcher to obtain the volume of the object of interest using sections or section images.This study showed a gender difference effects in the changes of brain volume and lateral ventricles volume between the children age 6-17 years. Both all ages (6-17) and between three groups brain volume were greater in boys than girls.Boys? brain volume were significantly greater than girls between the age 10-13 years.In 6-9 years girls and boys brain volume were significantly the lowest in all groups.Without sex difference in 6-9 years brain volume were found significantly the lowest in all groups.